Isthmuslu kanallarda yeni nesil eğelerin etkinliğinin değerlendirilmesi
Isthmus preparation efficacy of new generation files
  1. Tez No: 997047
  2. Yazar: MUSTAFA RAAD SABIR SARIKAHYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN ALAÇAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Amç: Bu çalışmada etik kurul raporu alınması ve power analizi yapılması sonrası çekilmiş alt azı dişlerin Vertucci Tip II isthmuslu kanallarında geleneksel irrigasyonla ve gerçek zamanlı tork gözlemiyle uygulanan XP-EndoShaper ve ProTaper Next aletleriyle preparasyon öncesi ve sonrası μCT kullanılarak alınan görüntülerden isthmus bölgesinde ve kanalın bütününde biriken debris miktarı, temas edilen yüzey ve kaldırılan dentin hacmi değerlendirilerek daha etkili bir preparasyon için en uygun aletin belirlenmesi amaçlandı. Gereç ve yöntem: Çalışmada kök ucu gelişimini tamamlamış, bukkolingual ve meziyodistal doğrultuda orta düzeyde kurvatürlü (15-20o) 160 adet alt azı diş CBCT ile incelenerek ilk aşamada 26 diş belirlendi. Bu dişlerin preoperatif olarak 86 μm lik rezolüsyonda SkyScan 1172 mikroCT cihazı kullanılarak görüntüleri alındı ve bu inceleme sonucu 6 diş daha çalışma dışı bırakılarak kalan 20 diş rasgele 2 gruba ayrıldı ve daha sonra biyomekanik preparasyona geçildi. El eğesi, Pathfile ve ProGlider eğelerden sonra 1. grupta XPEndoShaper, 2. grupta ProTaper Next eğeleri gerçek zaman tork kontrollü olarak kullanıldı. Preparasyon sonrası ikinci μCT görüntüleri alınarak belirtilen kriterlerin incelemesi yapıldı. NRecon yazılımı ile görüntüler rekonstrükte edildi, kanal volümü, kaldırılan dentin miktarı ve modelleme CTAn ve CTVol yazılımları kullanılarak başarıldı. Bulgular: Çalışma sonucunda isthmus bölgesinde aletler arasında değerlendirmelerde bir farklılık olmadığı, kanal bütününde temas edilen yüzeyler ve biriken dentin miktarının ProTaper Next aletinde daha fazla olduğu (p<0.05), XP-EndoShaper aletinde daha az biriken debris bulunduğu (p<0.05), ulaşılan volüm açısından farklı sürelerde oluşturulsa da iki alet arasında farklılık olmadığı (p>0.05), çalışma sırasında ProTaper Next aletinde daha yüksek tork değerlerine ulaşıldığı, her iki aletle oluşan tork değeri, kaldırılan dentin miktarı, kanal volümü değişikliği ve biriken dentin debrisleri arasında bir ilişki kurulamadığı saptandı (p>0.05). Sonuç: Her iki alet sisteminin de isthmus bölgesinde debris birikiminin tamamen kaldırılmasında yetersiz olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: Investigation of the shaping abilities of ProTaper Next (PTN; Dentsply-Maillefer) and XP Endo Shaper (XPS; FKG, La Chaux-de-Fonds, Switzerland) systems for isthmus region and total root canal space using micro-computed tomographic imaging. Methodology: Twenty matched extracted human mandibular molars with Type II mesial canals were scanned preoperatively and postoperatively after instrumentation with either PTN or XPS. Real time torque values and total duration of time required for the instrumentation were recorded. Changes in volume, touched surface area and accumulated hard tissue debris (AHTD) were determined for both isthmus region and total canal space. Due to difference in preoperative volume and root canal surface area of specimens (Mann Whitney U test, p<0.05), preop-postop difference values were used for evaluations for total canal space. Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests were used for normality assumption. For analysis of normally and independently distributed data (touched surface and volume difference) t test was used. Mann-Whitney test was used in independent groups without normality assumption. Results: There was no difference found in the volume of removed dentine, touched surface area and AHTD for instrument systems in isthmus region (P>0.05). Changes in touched surfaces area, volume of removed dentin and AHTD was more in PTN for total canal space (p<0.05). Higher torque levels and less preparation time recorded for PTN. No relation was found between torque loads, the volume of removed dentin, area of touched walls and AHTD (p>0.05). Conclusion: None of the system yielded root canal and isthmus region completely free from AHTD. Touched surface and AHTD was more for PTN in total canal space. No relation was found between torque level and AHTD (p>0.05).