The role of job satisfaction as a mediator in the interaction between organizational ethics and organizational culture
Örgütsel etik ve örgütsel kültür arasındaki etkileşimde aracı olarak iş tatmıninin rolü
- Tez No: 997318
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NOURHAN EL-BAYAA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, iş tatminini teorik olarak etkileyen çeşitli faktörlerle ilişkili olarak örgütsel etik ve kültür derecesini inceler. Ek olarak, iş tatmini faktörleri ile özel sektör çalışanları arasındaki örgütsel etik ve kültür arasındaki ilişki araştırılır. Çalışmanın amaçlarına ulaşmak için yapılandırılmış bir anket kullanılarak bir anket yürütülmüştür. Son örneklem büyüklüğü Türkiye'deki (130) özel çalışanlardan oluşmaktadır. Veriler ANOVA, korelasyon ve regresyon analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, iş tatmininin örgütsel bağlılıkla içsel olarak iç içe olduğunu göstermektedir. Örgütsel etiğin çalışanların elde tutulmasını, performansını ve örgütsel davranışını doğrudan etkilediği göz önüne alındığında, bunun geliştirilmesi için gerekli koşulların oluşturulması esastır.
Özet (Çeviri)
This study examines the degree of organizational ethics and culture in relation to various factors that theoretically influence job satisfaction. Additionally, the relationship between job satisfaction factors and organizational ethics and culture among private sector employees is explored. To achieve the study's objectives, a survey was conducted using a structured questionnaire. The final sample size consists of (130) private employees in Turkey. Data were analyzed using ANOVA, correlation, and regression analysis. The findings demonstrate that job satisfaction is inherently interwoven with organizational commitment. Given that organizational ethics directly impacts employee retention, performance, and organizational behavior, it is essential to establish the necessary conditions for its development.