İlkokul 4.sınıf öğrencilerinde üst bilişsel farkındalık, eğitimde motivasyon ve problem çözme becerileri ilişkisi
The relationship between metacognitive awareness,educational motivation and problem-solving skills of primary school 4th-grade students
- Tez No: 997319
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Eğitim ve Öğretim, Psychology, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada ilkokul 4.sınıf öğrencilerinin üst bilişsel farkındalık, eğitimde motivasyon düzeyleri ve problem çözme becerileri arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışma grubu 9-11 yaş aralığındaki 550 ilkokul 4.sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Verilerin toplanmasında Çocuklar İçin Üst Bilişsel Farkındalık Ölçeği, Eğitimde Motivasyon Ölçeği ve Çocuklar İçin Problem Çözme Envanteri kullanılmıştır. Verilerin analizinde, kişisel bilgilerin frekans ve yüzdeleri, ölçek puanlarının ortalamaları alınarak betimsel analiz sonuçları verilmiştir. Cinsiyet ve yaş değişkeni ile ölçeklerden alınan puanların farkı incelenirken bağımsız örneklem t testi; kardeş sayısı, doğum sırası, anne-baba yaşı ve öğrenim durumu, anne-baba mesleği, aile yapısı, motivasyonu en çok artıran birey ve problem çözerken yardım alınan birey değişkenleri ile ölçeklerden alınan puanların farkı incelenirken tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Ölçek puanları arası ilişkinin incelenmesinde ise Pearson Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır. Çalışma sonucunda ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin üst bilişsel farkındalık düzeyleri, eğitimde motivasyon düzeyleri ve problem çözme becerilerine güven, öz denetim ve kaçınma düzeyleri arasında pozitif yönde; motivasyonları ile problem çözme beceri düzeyleri, problem çözme becerilerine güven, öz denetim ve kaçınma düzeyleri arasında pozitif yönde anlamlı ilişkilerin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin üst bilişsel farkındalıklarının cinsiyet, anne-baba öğrenim durumu ve motivasyonu en çok artıran birey değişkenlerine göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Öğrencilerin motivasyonlarının cinsiyet, doğum sırası, anne-baba öğrenim durumu, anne-baba mesleği, motivasyonu en çok artıran birey ve problem çözerken yardım alınan birey değişkenlerine göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Öğrencilerin problem çözme becerilerine güvenlerinin kardeş sayısı, doğum sırası, anne-baba öğrenim durumu, anne-baba mesleği, motivasyonu en çok artıran birey ve problem çözerken yardım alınan birey değişkenlerine göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Öz denetim düzeyinin, motivasyonu en çok artıran birey değişkenine göre ve kaçınma düzeyinin öğrencilerin anne öğrenimi ve mesleğine göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Genel olarak problem çözme becerilerinin öğrencilerin doğum sırası, anne-baba öğrenim durumu, anne-baba mesleği, motivasyonu en çok artıran birey ve problem çözmede yardım alma değişkenlerine göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the interrelation among metacognitive awareness, educational motivation levels, and problem-solving skills of primary school 4th-grade students were examined. The sample group consisted of 550 4th-grade students aged between 9 and 11 years. Data were collected using the Metacognitive Awareness Scale for Children, the Educational Motivation Scale, and the Problem-Solving Inventory for Children. In the analysis of the data, descriptive statistics were reported by calculating the frequencies and percentages of personal information variables and the mean scores obtained from the scales. Independent-samples t-tests were conducted to examine differences in scale scores according to gender and age; while one-way analyses of variance were used to assess differences in scale scores based on number of siblings, birth order, parents' age and educational level, parents' occupation, family structure, the individual increasing motivation the most and the individual from whom help is received during problem solving. Pearson's correlation coefficient was used to examine the correlation among the scale scores. The results of the study indicated that there is significant positive relationship between fourth-grade primary school students' levels of metacognitive awareness and their levels of educational motivation and confidence in problem-solving skills, self-control, and avoidance, in addition to significant positive relationship between their motivation levels and problem-solving skill levels, confidence in problem-solving, self-control, and avoidance. It was found that students' metacognitive awareness levels differed significantly according to their gender, parents' educational level, and the individual increasing the motivation the most. Students' motivation levels showed significant differences based on gender, birth order, parents' educational level, parents' occupation, the individual increasing motivation the most and the individual from whom help is received during problem solving. Students' confidence in their problem-solving skills differed significantly according to the number of siblings, birth order, parents' educational level, parents' occupation, the individual increasing motivation the most, and the individual from whom help is received during problem solving. It was found that levels of self-control differed according to the variables of the individual increasing motivation the most, while levels of avoidance differed according to educational level and occupation of the mothers of the students. Overall, problem-solving skills were found to differ significantly according to the variables of students' birth order, parents' educational level, parents' occupation, the individual increasing motivation the most, and receiving help during problem solving.