Klavye kullanma becerilerinin kariyer tercihlerine etkisi
The effect of keyboard usage skills on career choices
- Tez No: 997325
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL GÖKDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada üniversite öğrencilerinin klavye kullanma becerilerinin meslek tercihlerine etkisini açıklığa kavuşturmak amaçlanmaktadır. Klavye kullanımı becerisi günümüzde neredeyse tüm mesleklerde önemli bir temel yetkinlik olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu becerinin kariyer tercihlerine etkisi yeterince araştırılmadığı veya göz ardı edildiği anlaşılmaktadır. Bu araştırma söz konusu becerinin mesleki tercihlerdeki önemini ortaya koyması bakımından önemlidir. Araştırma sonucunda elde edilen sonuçlar eğitim politikaları, iş dünyası ve özellikle de öğrencilerin bilinçli kariyer planlaması için önem taşımaktadır. Araştırma amacı doğrultusunda Kırıkkale Üniversitesi önlisans ve lisans öğrencilerinden kolayda örnekleme yöntemiyle anket uygulaması ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler üzerinde; açıklayıcı faktör, güvenilirlik, normal dağılım, farklılık ve korelasyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Analizler neticesinde, klavye kullanma becerilerinin belirli meslek tercihlerini veya bunlarda çalışma isteğiyle ilişkili olduğu anlaşılmıştır. Özellikle bu becerilerin sırasıyla; hukuk destek hizmetleri, B grubu memurluk, finans-bankacılık-muhasebe, akademisyenlik, yönetim, insan kaynakları ve A grubu kamu meslekleri gibi alanlarda çalışma tercihiyle pozitif ilişkili olduğu belirlenmiştir. Ayrıca katılımcıların genel özelliklerine bağlı olarak araştırma değişkenlerindeki anlamlı farklıklar test edilmiş ve ortaya konulmuştur. Araştırma neticesinde klavye kullanma becerilerinin meslek tercihlerini etkileyen faktörlerden biri olduğu, klavye kullanma becerisinin dijitalleşen iş dünyasında önemli bir yetkinlik haline geldiği, özellikle hızlı ve doğru yazmanın öne çıktığı mesleklerde kariyer fırsatlarını doğrudan etkilediği sonucuna varılmıştır. Son olarak araştırma bulguları yorumlanmış ve öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study seeks to explain the impact of university students' keyboarding skills on their career choices. Keyboarding skills are now considered a fundamental skill in almost all professions. It appears that the impact of this skill on career choices has been under-researched or overlooked. The present study is significant in that it highlights the importance of this skill in career choices. The research findings have implications for education policy, the corporate sector, and, in particular, students' informed career planning. The convenience sampling method was used to conduct a survey of associate degree and undergraduate students at Kırıkkale University, aligning with the study purpose. The data was analysed using descriptive factors, reliability, normal distribution, variance, and correlation. The analyses revealed that keyboarding skills are associated with specific career choices or the desire to work in certain fields. In particular, these skills were found to be positively correlated with career preferences in the following areas: legal support services, Group B civil service positions, finance-banking-accounting, academia, management, human resources, and Group A public sector professions. Furthermore, significant differences in the research variables were investigated and identified using the participants' general characteristics. The study concluded that keyboarding skills are one of the factors influencing career choices, that they have become an important competency in the digitalising world of work, and that they have a direct impact on career opportunities, particularly in professions where fast and accurate typing is required. Lastly, the study findings were analysed and suggestions were made.