Dijital pazarlama algısının müşteri sadakati üzerindeki etkisinde sosyal medyada marka bilinirliğinin aracılık rolü
The mediating role of brand awareness on social media in the impact of digital marketing perception on customer loyalty.
  1. Tez No: 997370
  2. Yazar: EREN CAN GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Sosyal medya kullanımının yaygınlaşmasıyla beraber insanlar arası iletişim hızlanmıştır. İnternet ve sosyal medya ile birlikte insanların istek ve ihtiyaçları hızla karşılanmaya başlanmıştır. Böylelikle işletmelerin reklam ve pazarlama süreçlerinde sosyal medya kullanımına önem vermeleri gerekmektedir. Günümüz reklam teknikleri, sosyal medya kullanımının artmasıyla günden güne etkisini yitirmeye başlamıştır. Günümüz teknolojisine ayak uydurabilmek için eski pazarlama şekillerinden dijital ortamdaki pazarlama tekniklerine doğru geçilmeye başlanmıştır. Bu gelişmeler dijital pazarlamayı ortaya çıkarmıştır. İnternet ve sosyal medya kullanımı yaygınlaşmasıyla beraber telefon, tablet ve bilgisayar ile beraber günlük yaşamımızda her an ulaşılabilir hale gelmiştir. Bununla beraber markalar ve işletmeler kârlılığını artırabilmek için internet ve sosyal medyayı kullanımını artırmak zorunda kalmışlardır. Markalar ve işletmeler internet ve sosyal medyayı kullanarak daha çok ve daha hızlı bir şekilde müşteriye ulaşım sağlamaya başlamışlardır. Müşteriler ise internet ve sosyal medya ile daha hızlı ve daha kolay yerlerinden kalkmadan alışveriş yapabilmektedirler. Markalar ve işletmeler piyasada kalabilmek için güvenilirliklerini ön plana koymaları gerekmektedir. Yani marka ve müşteri sadakatine dikkat etmeleri gerekmektedir. Marka ve müşteri sadakatine önem veren işletmeler satış aşaması ve ürünün teslim edilmesini de bu yöntemle takip etmişlerdir. İnternet ve sosyal medya marka ve işletmelerin ürünlerini sunacağı yeni bir yer haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
With the widespread use of social media, interpersonal communication has accelerated. With the internet and social media, people's desires and needs have begun to be rapidly met. Therefore, businesses need to prioritize the use of social media in their advertising and marketing processes. Current advertising techniques are gradually losing their effectiveness due to the increasing use of social media. To keep up with today's technology, a shift from older marketing methods to digital marketing techniques has begun. These developments have given rise to digital marketing. With the widespread use of the internet and social media, they have become ubiquitous in our daily lives, thanks to phones, tablets, and computers. Furthermore, brands and businesses have been forced to increase their use of the internet and social media to increase their profitability. Brands and businesses have begun to reach more and more customers more quickly by using the internet and social media. Customers, on the other hand, can shop faster and more easily without leaving their seats thanks to the internet and social media. To survive in the market, brands and businesses must prioritize their reliability. This means they must prioritize brand and customer loyalty. Businesses that prioritize brand and customer loyalty have also monitored the sales process and product delivery using this method.