Doğal afetlerle mücadelede belediyelerin yetki ve sorumlulukları: 2023 Kahramanmaraş merkezli depremler örneği
The authority and responsibilities of municipalities in combating natural disasters: The 2023 Kahramanmaraş - centered earthquakes example
  1. Tez No: 997519
  2. Yazar: MERVE ERTANIDIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ETHEM TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Doğal afetler geçmiş dönemlerden bu yana gelen insanlık tarihinde, içinde yaşamsal bir risk ve tehlike barındıran olaylar olarak varlığını sürdürmektedir.Özellikle Türkiye gibi afetlerin sıklıkla yaşandığı ülkelerde doğal afetler insan yaşamında fiziksel, ekonomik, psikolojik ve sosyolojik kayıplara neden olabilmektedir.Doğal afetler içinde yıkıcılık boyutu itibariyle depremler, önemli bir paya sahip bulunmaktadır.6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli depremlerin meydana getirdiği yıkım, zarar ve tahribatlar bu durumun somut bir örneğini teşkil etmiştir.Yaşanılan bu afet afetlerle mücadelede alınacak önlemlerin, yapılacak hazırlıkların ve konu ile ilgililerin görev, yetki ve sorumluluklarının önemini gözler önüne sermiştir.Yaşanılan bu afet,afetlerle mücadelede alınacak önlemlerin, yapılacak hazırlıkların ve konu ile ilgililerin görev, yetki ve sorumluluklarını gözler önüne sermiştir.Çalışmada halka en yakın yerel yönetim birimi olan belediyelerin, özellikle depremler gibi zarar ve yıkım boyutu büyük olabilen doğal afetlerle mücadelede,5393 Sayılı Belediye Kanunu,5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu,3194 Sayılı İmar Kanunu ve 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun kapsamındaki afete yönelik görev yetki ve sorumlulukları ele alınarak bu çerçevede yapılmış diğer yasal düzenlemeler ve çalışmalar üzerinde durulmuştur.Ayrıca belde sakinlerinin ihtiyaçları ve hizmetlerinden sorumlu olan belediyelere AKOM yönetmelikleri ve İRAP raporları kapsamında verilen yetki ve görevler, 6 Şubat depremleri üzerinden incelenmiştir.Belediyelerin afetlerle mücadeledeki öneminin ve etkinliğinin ele alındığı çalışmada belediyelerin alabileceği önlemlere yer verilerek öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Natural disasters have existed throughout human history as events that pose a vital risk a danger.In countries like Türkiye, where disasters occur frequently, naturel disasters can cause physical, economic, psychological and sociological losses in human life.Among, natural disasters, earthquakes hold a significant share in terms on their destructiveness.The destruction damage and devastation caused by the earthquakes centered in Kahramanmaras on February 6,2023, constitute a concrete example of this situation.This disaster has highlighted the measures to ve taken, the preparations to be made, and the duites, authorities and responsibilities of those involved in disaster management.The study, examines the duties, powers and responsibilities of municipalities, the local goverment units closest to the public, in combating natural disasters such as earthquakes, which can cause significant damage and destruction, within the scope of the Municipalities Law No.5393, Metropolitian Municipalities Law No.5216,Zoning Law No.3194,Law No.6306 on the Tansformation of Areas Under Disaster Risk.It also focuses on other legal regulations and studies conducted within this framework.In addition,the authority and duties assigned to municipalities, which are responsible for the needs services of the town's residents,are within the scope of AKOM regulations and IRAP reports, were examines through the lens of the February 6 th earthquakes in disaster management,includes recommendations on measures that municipalities can take.