Çevrimiçi video reklamlarda ürün sunumu: YouTube ADS Leaderboard reklamlarının sinematografik ve göstergebilimsel analizi
Product presentation in online video advertisements: Cinematography and semiotical analysis of YouTube ADS Leaderboard advertisements
  1. Tez No: 997600
  2. Yazar: SEZİ MERİÇ DEMİRARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE NİL KİREÇCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
Özet
Teknolojik gelişmelerin hızlı ilerleyişi, pazarlama iletişimi alanında köklü bir dönüşüme neden olmuştur ve çevrimiçi reklamcılığı çağdaş iletişim yöntemlerinin merkezine yerleştirmiştir. Bu dönüşüm,“teknolojik gelişme”kavramının ötesinde, dijital platformlarda etkileşimi esas alan bir“teknolojik sıçrama”biçiminde ifade edilebilir. Bu bağlamda markaların çevrimiçi video reklamlarında kullandığı ürün sunum yöntemlerini analiz etmek bu çalışmanın başlıca amacını meydana getirmektedir. Araştırmanın örneklemini, YouTube Ads Leaderboard 2024 Q1 Türkiye listesinde yer alan ve izlenme oranı, etkileşim düzeyi ile izleyici tutma performansı bakımından öne çıkan ilk on çevrimiçi video reklam oluşturmaktadır. Çalışmada iki aşamalı bir analiz yöntemi benimsenmiştir. İlk aşamada yapılan sinematografik analiz, çerçeveleme, aydınlatma, ses-müzik kullanımı, karakterlerin sunumu ve anlatı ritmi gibi unsurlara odaklanmıştır. İkinci aşamada gerçekleştirilen göstergebilimsel analiz ise ürün sunum biçimini belirleyen göstergeleri, gösteren-gösterilen ilişkisi kapsamında; düz ve yan anlam boyutlarıyla incelemiştir. Bu analizleri takiben çevrimiçi video reklamlarında kullanılan ürün sunum yöntemlerinin değerlendirilmesi yapılmıştır. Bulgular, çevrimiçi video reklamlarında ürünün doğrudan tanıtımından daha çok toplumsal, kültürel ve duygusal temalarla bütünleşen hikâyeleştirilmiş anlatıların öne çıktığını göstermektedir. Ürün, çoğu zaman sembolik ögelerle ve sinema estetiğini vi çağrıştıran biçimlerde sunulmaktadır. Bu durum, çevrimiçi reklamcılığın izleyiciyle etkileşimini güçlendiren bir anlatı biçimini temsil ettiğini ortaya koymaktadır. Çalışma, sistematik çözümlemelerin ve bulguların sınırlı olduğu çevrimiçi video reklamlarındaki ürün sunum yöntemlerine dair literatürdeki boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Bulgular, sinematografik dil ile reklam anlatısı arasındaki ilişkiye dair yeni bir değerlendirme zemini sunması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid advancement of technological advancements has led to a radical transformation in the field of marketing communications, placing online advertising at the center of contemporary communication methods. This transformation can be described as a“technological leap”based on interaction on digital platforms, going beyond the concept of“technological advancement.”In this context, the primary objective of this study is to analyze the product presentation methods used by brands in online video ads. The research sample consists of the top ten online video ads on the YouTube Ads Leaderboard 2024 Q1 Türkiye list, which stand out in terms of viewing rate, engagement level, and audience retention performance. A two-stage analysis method was adopted in the study. The first stage, a cinematographic analysis, focused on elements such as framing, lighting, use of sound and music, character presentation, and narrative rhythm. The second stage, a semiotic analysis, examined the signs that determine product presentation format within the context of the signifier-signified relationship, with denotative and connotative dimensions. Following these analyses, an evaluation of the product presentation methods used in online video ads was conducted. The findings indicate that online video advertisements prioritize narrative narratives integrated with social, cultural, and emotional themes over direct product promotion. The product is often presented with symbolic elements and in ways evocative of cinematic aesthetics. This suggests that online advertising represents a narrative form that strengthens audience engagement. The study aims to fill a gap in the literature on product presentation methods in online video advertisements, where systematic analyses and findings are limited. The findings viii are intended to provide a new basis for evaluating the relationship between cinematic language and advertising narrative.