Ameliyathane hemşireliğinde stres yönetiminin yaşam doyumuna etkisi
The impact of stress management on life satisfaction i̇n operating room nursing
  1. Tez No: 997610
  2. Yazar: ZELİHA ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. TUĞBA ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, ameliyathane hemşirelerinde stres yönetiminin yaşam doyumu üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Tanımlayıcı ve kesitsel bir araştırma olarak planlanan çalışmanın evrenini, İstanbul ilindeki kamuda çalışan ameliyathane hemşireleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise, İstanbul ilindeki üç kamu hastanesinde çalışan 214 Ameliyathane Hemşiresi oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, nicel araştırma yöntemlerinden anket yöntemiyle toplanmıştır. Demografik bilgi formu, Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği ve Yaşam Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizleri Statistical Package for Social Sciences (SPSS) v27 istatistiksel analiz programı üzerinden gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların tanıtıcı özellikleri frekans (f) ve yüzdeler (%) üzerinden sunulmuştur. Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği ve Yaşam Doyumu Ölçeği verilerine ilişkin güvenirlik, iç tutarlılık düzeyleri Cronbach Alfa katsayısı üzerinden incelenmiştir, değişkenler arasındaki ilişkiler korelasyon analizi ile hesaplanmıştır. Araştırma bulgularına göre ameliyathane hemşirelerinin stresle başa çıkma tarzları ile yaşam doyumu düzeyleri arasında anlamlı ilişkiler ve etkisi olduğu saptanmıştır. Kendine güvenli ve iyimser başa çıkma tarzları ile yaşam doyumu arasında pozitif yönde ilişki bulunurken, çaresiz yaklaşım ile yaşam doyumu arasında negatif yönde ilişki belirlenmiştir. Boyun eğici yaklaşım ile yaşam doyumu arasında ise anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Elde edilen sonuçlar, ameliyathane gibi yüksek stres içeren çalışma ortamlarında hemşirelerin etkili stres yönetimi becerileri geliştirmelerinin yaşam doyumunu destekleyici bir rol oynadığını göstermektedir. Bu doğrultuda, sağlık kurumlarında stres yönetimine yönelik uygulamaların güçlendirilmesinin hem çalışan iyilik hali hem de hizmet kalitesi açısından önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of stress management on life satisfaction among operating room nurses. Planned as a descriptive and cross-sectional study, the population of the research consists of operating room nurses working in public hospitals in Istanbul. The sample of the study includes 214 operating room nurses working at three public in Hospital. The research data were collected using the survey method, one of the quantitative research methods. A demographic information form, the Ways of Coping with Stress Scale, and the Life Satisfaction Scale were used. Data analyses were conducted using the Statistical Package for Social Sciences (SPSS) version 27. The descriptive characteristics of the participants were presented using frequencies and percentages. The reliability and internal consistency of the Ways of Coping with Stress Scale and the Life Satisfaction Scale were examined using Cronbach's alpha coefficient, and the relationships between variables were analyzed using correlation analysis. According to the findings of the study, significant relationships were found between operating room nurses' coping styles with stress and their levels of life satisfaction. While positive relationships were identified between self-confident and optimistic coping styles and life satisfaction, a negative relationship was found between helpless coping style and life satisfaction. No significant relationship was found between submissive coping style and life satisfaction. The results indicate that developing effective stress management skills among nurses working in high-stress environments such as operating rooms plays a supportive role in enhancing life satisfaction. Accordingly, strengthening stress management practices in healthcare institutions is considered important in terms of both employee well-being and service quality.