Exploring Turkish EFL learners' experiences with global Englishes-oriented pedagogy: A phenomenological study
Küresel İngilizceler odaklı pedagoji çerçevesinde İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencilerin deneyimlerinin incelenmesi: Fenomenolojik bir çalışma
- Tez No: 997673
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZTÜFEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu nitel çalışma, İngilizceyi Yabancı Dil Olarak Öğrenen (EFL) Türk öğrencilerinin sekiz haftalık Küresel İngilizce Dil Eğitimi (GELT) odaklı pedagoji ile yaşadıkları deneyimleri incelemektedir. Çalışma, öğrencilerin farkındalıklarını, inançlarını ve İngilizce kullanıcıları olarak öz algılarını anlamak için fenomenolojik bir yaklaşım kullanmaktadır. Yarı yapılandırılmış görüşmeler ve haftalık sesli yansıma kayıtlarından toplanan verilerin analizi sonucunda katılımcılar başlangıçta geleneksel dil normlarına bağlı bir tutum sergilerken, GELT pedagojisiyle etkileşimleri sonrasında İngilizce'yi dinamik ve küresel bir iletişim aracı olarak algılamaya başlamışlardır. Bu süreçte kendi İngilizce yetkinliklerine olan güvenleri artmış ve dille daha güçlü bir bağ kurmuşlardır. Ancak bu gelişmelere rağmen prestijli dil normlarına olan bağlılıkları tamamen ortadan kalkmamıştır. Bu bulgular, GELT pedagojisinin dönüştürücü potansiyelini doğrularken, EFL eğitimindeki kökleşmiş Anglosentrik inançların ve normların yıkılmasındaki süregelen zorlukları vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This qualitative study, guided by a phenomenological lens, explores the lived experiences of Turkish (English as a Foreign Language) EFL students with an eight-week Global Englishes Language Teaching (GELT)-oriented pedagogy, with particular attention to their awareness, beliefs and self-perceptions as English users. Drawing on semi-structured interviews and weekly audio-recorded reflections, the analysis demonstrates that while participants initially adhered to standard language ideologies that favor native-speaker norms, their engagement with GELT practices gradually encouraged a broader understanding of English as a dynamic, global lingua franca. Although there were moments of growing confidence and a shift toward a more personal connection with their own English, lingering attachment to prestige norms persisted. These findings validate the transformative potential of GELT pedagogy while emphasizing the ongoing challenge of dismantling entrenched Anglocentric beliefs and norms in EFL education.