Güreşçilerde farklı ısınma şiddetlerinin metabolik yük ve performans parametreleri üzerine etkisi
The effects of different warm-up intensities on metabolic load and performance parameters in wrestlers
  1. Tez No: 997719
  2. Yazar: MEHMET KARTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF AKKUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, güreşçilerde bireysel maksimal oksijen tüketim (MaxVO₂) değerlerine göre belirlenen farklı ısınma şiddetlerinin (%40, %50, %60 ve %70) metabolik yük ile aerobik ve anaerobik performans üzerindeki akut etkilerini incelemektir. Araştırmada farklı ısınma yoğunluklarının fizyolojik yanıtlar, kalp atım hızı (KAH) tepkileri ve performans çıktıları üzerindeki etkileri karşılaştırılmıştır. Yöntem: Tekrarlı ölçümlü deneysel tasarımla yürütülen çalışmaya, yaşları 18–20 yıl arasında değişen ve en az beş yıllık spor geçmişine sahip 10 aktif erkek güreşçi gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcıların MaxVO₂ değerleri artan yüklenmeli ısınma protokolü ile belirlenmiş ve bireysel koşu hızları hesaplanmıştır. Sporculara rastgele sırayla dört farklı ısınma şiddetinde koşu protokolü uygulanmıştır. Isınma ve egzersiz sonrasında alınan kapiller kan örnekleri taşınabilir laktat analizörü (Lactate Scout+) ile değerlendirilmiştir. Anaerobik performans Wingate Testi ile (%7,5 vücut ağırlığı direnciyle), aerobik performans ise Bruce Protokolü ile değerlendirilmiştir. Tüm veriler IBM SPSS 24.0 yazılımında tekrarlı ölçümler varyans analizi ile incelenmiştir. Bulgular: Isınma şiddetine bağlı olarak laktat değerlerinde anlamlı farklılıklar saptanmıştır (p<0,05). Orta şiddetli ısınmaların (%50–60 MaxVO₂) anaerobik performans açısından daha elverişli olduğunu, Wingate zirve güç değerlerinin %50 MaxVO₂ protokolünde en yüksek düzeye (988±120 W) ulaştığı, %40 ve %60 ısınma protokollerinde daha düşük sonuçlar elde edildiği gözlenmiştir. Yüksek şiddetli ısınmalar ise (%70 MaxVO₂) daha yüksek post-egzersiz laktat yanıtı ve göreli performans düşüşü eğilimi göstermiştir. Sonuç: Bulgular, güreşçilerde ısınma şiddetinin bireysel MaxVO₂'ye göre düzenlenmesinin performansın optimize edilmesinde önemli olduğunu, orta şiddetli ısınmaların performansı desteklerken yüksek şiddetin performansı sınırlayabileceğini göstermektedir. Ancak sonuçların farklı sporcu gruplarında doğrulanmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to investigate the acute effects of different warm-up intensities (%40, %50, %60, and %70), determined according to individual maximal oxygen uptake (VO₂max) values, on metabolic load as well as aerobic and anaerobic performance in wrestlers. The effects of varying warm-up intensities on physiological responses, heart rate (HR) reactions, and performance outcomes were comparatively examined. Methods: This study was conducted using a repeated-measures experimental design and included 10 active male wrestlers aged between 18 and 20 years, each with a minimum of five years of training experience. Individual VO₂max values were determined using an incremental load warm-up protocol, and corresponding individualized running speeds were calculated. The athletes completed four different running-based warm-up protocols at varying intensities in a randomized order. Capillary blood samples collected before and after the warm-up and exercise sessions were analyzed using a portable lactate analyzer (Lactate Scout+). Anaerobic performance was assessed using the Wingate Anaerobic Test with a resistance set at 7.5% of body mass, while aerobic performance was evaluated using the Bruce Treadmill Protocol. All data were analyzed using repeated-measures analysis of variance (ANOVA) in IBM SPSS Statistics version 24.0. Results: Significant differences in blood lactate levels were observed depending on warm-up intensity (p < 0.05). Moderate-intensity warm-ups (50–60% VO₂max) were found to be more favorable for anaerobic performance. Peak power output during the Wingate test reached its highest value following the 50% VO₂max warm-up protocol (988 ± 120 W), whereas lower peak power values were observed after the 40% and 60% VO₂max protocols. In contrast, high-intensity warm-ups (70% VO₂max) elicited higher post-exercise lactate responses and showed a tendency toward relative performance decline. Conclusion: The findings indicate that prescribing warm-up intensity based on individual VO₂max values plays a crucial role in optimizing performance in wrestlers. While moderate-intensity warm-ups appear to enhance performance, high-intensity warm-ups may impose limitations on performance. Nevertheless, further studies are required to confirm these results across different athlete populations.