Who is misogyny for?
Mizojini kimin için?
- Tez No: 997725
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MARY KATRİNA KRİZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
Özet
Son dönemde gerici siyasetin ve sağcı otoriterliğin, anti-feminist ve anti-LGBTQIA+ politikalarla birlikte yeniden yükselişe geçmesi, kadınların ve cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği bakımından norm-dışı bireylerin maruz kaldığı baskının anlaşılması ve bu baskıya karşı koyulmasının aciliyetini ortaya koymuştur. Mizojini, bu baskının sürdürüldüğü patriyarkal düzenin temel mekanizmalarından biridir. Kate Manne (2018), çığır açan eseri Otur Kızım'da, mizojiniyi“ataerkil düzenin 'yasa uygulayıcı' kolu olarak tanımlayan ve genel işlevi yönetici ideolojisini denetlemek ve uygulamak olan”birleşik, kesişimsel ve iyileştirici bir feminist yaklaşım sunmuştur (Manne, 2018, s. 63). Bu tezin temel amacı, Manne'nin mizojini çerçevesinin birleşik ve kesişimsel olma hedeflerine ulaşıp ulaşamayacağını ve cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği bakımından norm-dışı bireylerin sosyal yaşamlarında karşılaştıkları düşmanlıkları karşılayıp karşılayamayacağını analiz etmektir. Dolayısıyla, eğer bu açıklama cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği bakımından norm-dışı bireylerin deneyimlerini kapsayamıyorsa, hangi alternatif teori bu işi yapabilir? Kesimsellikten (Crenshaw, 1989, 1991; Collins, 2019; May, 2015), Nora Berenstain'in (2019, 2023) eleştirilerinden ve mizandrojiniden (Watson, 2020; Engelhardt, 2023) elde edilen içgörülerden yararlanarak, Manne'nin açıklamasının yalnızca kesimsellikten yoksun ve birleşik olmadığını değil, aynı zamanda mevcut hiçbir çerçevenin cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği bakımından norm-dışı bireylerin yaşadığı baskının birleşik bir açıklamasını veremeyeceğini savunuyorum. Sonuç olarak, hem gerçek hem de algılanan cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği bakımından norm-dışı bireyler günlük olarak karşılaştığı olguyu adlandırabilecek ve analiz edebilecek bir teori geliştirmenin gerekli olduğunu öne sürüyorum.
Özet (Çeviri)
The recent resurgence of reactionary politics and right-wing authoritarianism, with its anti-feminist and anti-LGBTQIA+ policies, highlighted the urgency for understanding and resisting the oppression queer people and women face. Misogyny is one of the key mechanisms of patriarchy, in which this oppression is maintained. Kate Manne (2018) offered a unified, intersectional, and ameliorative feminist account in her seminal work Down Girl, which defines misogyny“as the 'law enforcement' branch of a patriarchal order, which has the overall function of policing and enforcing its governing ideology”(Manne, 2018, p. 63). The primary objective of this thesis is to analyse whether Manne's framework for misogyny can live up to its goals of being unified and intersectional and whether it can accommodate the hostilities queer individuals face in navigating their social lives. By extension, if this account fails to accommodate queer experiences, what alternative framework can do the work? By drawing on insights from intersectionality (Crenshaw, 1989, 1991; Collins, 2019; May, 2015), Nora Berenstain's (2019, 2023) criticisms, and misandrogyny (Watson, 2020; Engelhardt, 2023), I argue that not only is Manne's account fails in being intersectional and unified but also no existing framework can give a unified account of queer oppression. Ultimately, I suggest that it is necessary to develop a framework which can name and track the phenomenon that both actual and perceived queer people face daily.