İlkokul düzeyindeki öğrencilerin yaratıcılık ve özerk öğrenme arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relationship between creativity and autonomous learning in primary school students
  1. Tez No: 997755
  2. Yazar: BÜŞRA CANSU AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞİN KAPLAN SAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada ilkokul düzeyindeki öğrencilerin yaratıcılık ve özerk öğrenme arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama yönteminden yararlanılmıştır. Araştırmaya ilkokul üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencisi olan toplam 200 öğrenci katılmıştır. Veri toplama sürecinde“Kişisel Bilgi Formu”,“Çocuklar İçin Yaratıcı Düşünme Ölçeği”ve“Özerk Öğrenme Ölçeği”kullanılmıştır. Veri analizinde SPSS 25.0 programında Independent Samples T-test, One Way ANOVA analizi ve Pearson Korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonunda öğrencilerin yaratıcılık düzeyleri ile özerk öğrenme düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olmadığı bulunmuştur (p>0.05). Öğrencilerin yaratıcı düşünme düzeylerinin öğrenim gördükleri sınıflarına, yaş gruplarına, cinsiyetlerine, enstrüman çalma durumlarına ve çaldıkları enstrüman türüne göre anlamlı farklılık gösterdiği belirlenmiştir (p<0.05). Çalışmamdaki örneklem, ölçme araçları ve yöntemler çerçevesinde yaratıcılık ile özerk öğrenme arasında istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon çıkmamıştır. Bunun yanında öğrencilerin özerk öğrenme düzeylerinin sadece öğrenim gördükleri sınıflara göre anlamlı farklılık gösterdiği bulunmuştur (p<0.05). Sonuç olarak, ilkokul öğrencilerinde yaratıcılık ile özerk öğrenme arasında ilişki bulunmadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the relationship between creativity and autonomous learning among primary school students. A survey research design was employed in the study. A total of 200 students, comprising third- and fourth-grade primary school students, participated in the research. During the data collection process, the“Personal Information Form”,“Creative Thinking Scale for Children”, and“Autonomous Learning Scale”were used. For data analysis, Independent Samples T-test, One Way ANOVA, and Pearson Correlation analysis were conducted using SPSS 25.0. As a result of the study, no significant relationship was found between students' levels of creativity and their levels of autonomous learning (p>0.05). However, it was determined that students' creative thinking levels showed significant differences based on their grade level, age group, gender, whether they played a musical instrument, and the type of instrument played (p<0.05). In addition, students' autonomous learning levels differed significantly only according to the grade they attended (p<0.05). In conclusion, it can be stated that there is no relationship between creativity and autonomous learning among primary school students.