HALP (hemoglobin, albumin, lenfosit,trombosit) skorunun travmanın şiddetini öngörmedeki önemi
The importance of HALP (hemoglobin, albumin, lymphocyte, platelet) score in predicting trauma severity
  1. Tez No: 997766
  2. Yazar: OZAN YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNER BOZAN, DR. MEHMET ESAT FERHATLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Travma acil servis başvuru nedenleri arasında önemli bir yer tutmaktadır. Travma şiddetinin erken aşamada öngörülmesi hasta mortalite ve morbiditesini azaltmaktadır. Bu sebeple birçok skorlama sistemleri kullanılmaktadır. Biz de çalışmamızda HALP skorunun travmanın şiddetini doğru tahmin edebilme potansiyelini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Prospektif Gözlemsel yaptığımız bu çalışmada ;1 Eylül 2025– 1 Ekim 2025 tarihleri arasında Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Acil Servisi'ne travma nedeniyle başvuran hastalar dahil edilmiştir. Hastaların vitalleri, demografik özellikleri, laboratuar bulguları ve yaralanma ciddiyet skoru için gerekli olan veriler kaydedilmiştir. Hastaların HALP skorları ve ISS hesaplanmıştır. Hasta sonlanım verileri kaydedilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 110 hastanın 60,5'i erkektir %35,5'i kadındır. Ortanca yaş 40,5'tir. Hastaların %90,9'unda künt travma, %9,1'i ise kesici delici alet yaralanması nedeniyle başvurmuştur. Taburcu edilen hastaların ortanca HALP skoru 60,5 takip edilenlerin 50,4 ameliyata alınanların ise 67 olarak saptanmıştır. HALP skoru ile ISS skoru arasında bir ilişki saptanmamıştır. ISS ortanca değerleri ise taburcu edilen hastalarda 6, yatış veya ameliyat kararı verilen hastalarda 12 olarak hesaplanmıştır. Sonuç: HALP skorunun travma hastalarında başvuru anında yapılan tek ölçümle travma şiddetini ve erken klinik karar süreçlerini öngörmede yeterli olmadığını göstermektedir. Travma hastalarında risk değerlendirmesinde anatomik temelli skorlama sistemlerinin önemi devam etmekte olup, biyokimyasal temelli skorların klinik kullanıma entegrasyonu için zamansal değişimlerin ve geç dönem klinik sonlanımların dikkate alındığı ileri, prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Trauma constitutes a significant portion of emergency department admissions. Early prediction of trauma severity is crucial for reducing patient mortality and morbidity; consequently, numerous scoring systems are employed for this purpose. In this study, we aimed to investigate the potential of the HALP score in accurately predicting the severity of trauma. Material and Methods: This prospective observational study included patients presenting with trauma to the Emergency Department of Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu City Hospital between September 1, 2025, and October 1, 2025. Demographic characteristics, vital signs, laboratory findings, and data required for the Injury Severity Score (ISS) were recorded. The HALP score and ISS were calculated for each patient, and clinical outcome data were documented. Results: A total of 110 patients were included in the study, of whom 65.5% were male and 35.5% were female. The median age was 40.5 years. Regarding the mechanism of injury, 90.9% of patients presented with blunt trauma, while 9.1% presented with penetrating injuries. The median HALP scores were determined as follows: 60.5 for discharged patients, 50.4 for hospitalized (followed-up) patients, and 67 for patients undergoing surgery. No significant correlation was detected between the HALP score and the ISS. The median ISS was calculated as 6 for discharged patients and 12 for patients requiring hospitalization or surgery. Conclusion: The results indicate that a single measurement of the HALP score upon admission is insufficient for predicting trauma severity and guiding early clinical decision-making processes. While anatomically based scoring systems remain pivotal in the risk assessment of trauma patients, further advanced, prospective studies that account for temporal variations and late-term clinical outcomes are required to integrate biochemically based scores into clinical practice.