استخدام المحاكاة لتحسين الأداء في المنشآت الخدمية
Hizmet kuruluşlarında performansı arttırmak için simülasyonu kullanmak
- Tez No: 997769
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TALAL SHATRA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Arapça
- Üniversite: Unıversıty Of Aleppo
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, bir mühendislik hizmet şirketinde simülasyonu kullanarak iki temel konuyu araştırıyor. Birinci konu, şirketin müşterileri hizmet alabilmeleri için şirketin şu an kullandığı sistemde müşterilerin 3 saat beklemelerini sağlıyor. Diğer konu ise, şirketin sunmuş olduğu hizmetlere yeni hizmetler eklemenin yanı sıra, bir taraftan şirket çalışanlarının şirket hizmetlerine yeni hizmetler ekleyerek çalışanların görev performansını değerlendiriyor, bir taraftan da şirket sunmuş olduğu hizmet için amaçlanan satış sayısına dolaşıp dolaşılmadığını değerlendiriyor. Yapılan araştırma 3 temel bölümden oluşmaktadır: • Birinci Bölüm şirketin karşılaşacağı sorunları gidermekte yardımcı olacak simülasyona uygun bir metot tasarlamayı içeriyor. • İkinci Bölüm bu metottan en iyi şekilde yararlanmak için ARENA yazılımını kullanarak hizmete uygun bir hale getirmesini içeriyor. • Üçüncü Bölüm Halep'te bir mühendislik şirketinde bu metodu uygulamayı içeriyor. Araştırmadan sonra; birinci konu için, yeni kullanılacak sisteme göre: bir inşaat mühendisi ve bir de makine mühendisi eklemeyi ve deponun yerini değiştirmeyi öneren bu sistem müşterinin sistemde bekleme süresini %30 azaltırken, bekleme süresinin maliyetini de %73 düşürdü. İkinci konu için de, yeni kullanılacak sisteme göre: bir inşaat mühendisi ve bir de makine mühendisi ekleme, satış bölümünü (veri bankası, depolama ilkesini kullanmak) geliştirme ve satış yerini değiştirmeyi öneren bu sistem de müşterinin sistemde bekleme süresini %30 azaltırken, bekleme süresinin maliyetini de %65 düşürdü.
Özet (Çeviri)
This study is based on the use of simulation to investigate two main issues in an engineering service company. The first issue concerns customers waiting inside the system for more than three hours to receive the service. The second issue examines the possibility of introducing a new service item to the company's service portfolio, as well as evaluating the company employees' ability to perform the additional tasks associated with introducing this new item on the one hand, and achieving the sales target required by the parent company on the other. The present study consists of three main parts. The first part involves designing a suitable simulation methodology that helps solve a number of problems the company may face. The second part adapts this methodology using the ARENA software package in order to facilitate its use and maximize its effectiveness. The third part includes the application of the proposed methodology in the engineering company in Aleppo. As a result of the study, for the first issue, a new system was proposed for the company, consisting of adding one civil engineer and one mechanical engineer, as well as changing the location of the warehouse. The proposed system reduced the time spent by the customer in the system by 31% and reduced waiting costs by 73%. For the second issue, it was proposed to add one civil engineer and mechanical engineers, improve the purchasing department through a data bank and the adoption of a storage policy, and change the warehouse location. The results showed that the proposed system reduced the time spent by the customer in the system by 30% and reduced waiting costs by 65%.