Vajinismus tanısı olan kadınların ebeveynlerine yönelik tutumlarının ve kişilerarası ilişkisel faktörlerinin sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırılması
The comparison between women with vaginismus and healthy control group in attitudes towards their parents and interpersonal relational factors
  1. Tez No: 997862
  2. Yazar: ÖZLEM BÖREKCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EJDER AKGÜN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
VAJİNİSMUS TANISI OLAN KADINLARIN EBEVEYNLERİNE YÖNELİK TUTUMLARININ VE KİŞİLERARASI İLİŞKİSEL FAKTÖRLERİNİN SAĞLIKLI KONTROL GRUBU İLE KARŞILAŞTIRILMASI ÖZET Amaç: Bu çalışmanın amacı, vajinismusun etiyolojisinde bulunabilecek ilişkisel faktörleri ebeveynlere yönelik tutumlar, ayrışma bireyleşme düzeyleri, ilişki değerlendirmesi ve kişilerarası iletişim tarzları faktörleri üzerinden incelemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırmada vajinismus grubu ile kontrol grubunu karşılaştırmak amacıyla Sosyodemografik Bilgi Formu, Golombok Rust Cinsel Doyum Ölçeği, Young Ebevenylik Ölçeği Anne ve Baba Formu, Ayrılma Bireyleşme Envanteri, İlişki Değerlendirme Ölçeği ve Kişilerarası İletişim Tarzları Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini, vajinismus tanısı olan 46 heteroseksüel kadın ile cinsel işlev bozukluğu olmayan 55 heteroseksüel kadın olmak üzere toplam 101 katılımcı oluşturmuştur. Bulgular: Kontrol grubuyla karşılaştırıldığunda, vajinismus grubunun Ayrışma Bireyleşme Envanteri, Young Ebeveynlik Ölçeği Baba Formu aşırı koruyucu/evhamlı alt boyutu ve Kişilerarası İletişim Tarzları Ölçeği duygudan kaçınan/duyarsız tarz alt boyutundan aldıkları puanlar kontrol grubuna göre daha yüksek bulunmuştur. Ek olarak, vajinismus grubunun ilk cinsel birleşme dışı cinsel aktivite yaş ortalamasının daha yüksek olduğu, ilk cinsel deneyim niteliğinin cinsel birleşme denemesinden uzak olduğu ve cinsel birleşme denemesinde partner seçimlerinin eşleri olma oranlarının yüksek olduğu bulunmuştur. Sonuç: Vajinismus grubunun ayrılma bireyleşme güçlüklerinin daha yoğun olduğu, babalarını aşırı korumacı buldukları ve iletişim tarzlarında duygudan kaçınan/duyarsız bir tarza sahip oldukları bulunmuştur. Ayrıca, ilk cinsel deneyimlerinin daha sınırlı olduğu, cinsel deneyimlerinin daha geç yaşlarda başladığı ve ilk cinsel birleşme deneyimlerinde partnerlerinin yüksek oranda eşleri olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: The aim of this study is to examine the interpersonal and relational factors that may play a role in the etiology of vaginismus, focusing on parental attitudes, separation–individuation levels, relationship evaluation, and interpersonal style dimensions. Materials and Methods: To compare the vaginismus group with the healthy control group, a Sociodemographic Form, Golombok Rust Sexual Satisfaction Inventory, Young Parenting Inventory (Mother and Father Forms), Separation–Individuation Inventory, Relationship Assessment Scale, and Interpersonal Style Inventory were administered. The study sample consisted of 46 heterosexual women diagnosed with vaginismus and 55 heterosexual women without any sexual dysfunction, totaling 101 participants. Results: Compared to the control group, the vaginismus group scored higher on the Separation-Individuation Inventory, the overly protective/anxious subscale of the Young Parenting Scale (Father Form), and the avoidant/insensitive subscale of the Interpersonal Communication Styles Scale. Additionally, it was found that the average age of first non coital sexual activity was higher in the vaginismus group, their first sexual experience was more related to non coital sexual activities, and the rate of choosing partners who were their spouses during attempts at intercourse was high. Conclusion: It was found that the vaginismus group experienced more difficulties related to separation-individuation, perceived their fathers as overly protective, and had an avoidant/insensitive style in their communication. Furthermore, their first sexual experiences were more limited, began at later ages, and their first sexual intercourse partners were more likely their spouses.