Yerel yönetişim ve kent konseyi rolü: Ataşehir ve Pendik örneği
Local governance and the role of the city council: The example of Ataşehi̇r and Pendi̇k
  1. Tez No: 997959
  2. Yazar: BİRKAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR DİNÇŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Pendik ve Ataşehir Kent Konseylerinin 2022–2024 dönemi faaliyet raporları ve yürütme kurulu kararlarını doküman analizi ve içerik analizi yöntemleriyle incelemektedir. Araştırmanın temel amacı, kent konseylerinin yerel yönetişimdeki işlevlerini ortaya koymak ve iki farklı sosyo-ekonomik bağlama sahip ilçedeki uygulamaları karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Bulgular, her iki konseyin yasal olarak aynı çerçevede faaliyet göstermesine karşın, farklı roller üstlendiğini göstermiştir. Pendik Kent Konseyi, geniş tabanlı katılım, doğrudan sosyal yardımlar ve kurumsal düzeyde paydaş işbirlikleri ile öne çıkmaktadır. Kadın, gençlik, çocuk ve engelli meclisleri aracılığıyla çok sayıda gönüllünün katılımını sağlayan Pendik, özellikle maddi yardım ve sosyal destek projeleriyle toplumsal sermayeyi güçlendirmektedir. Buna karşılık Ataşehir Kent Konseyi, mahalle meclisleri ve tematik forumlar yoluyla daha stratejik ve derinlemesine katılım mekanizmaları geliştirmekte; sosyal yardımda farkındalık projeleri, çevre yönetiminde uygulamalı etkinlikler ve eğitimde bilgi aktarımı odaklı programlar yürütmektedir. Her iki konseyde de mali bağımsızlık eksikliği ve kararların bağlayıcılığının olmaması en temel yapısal sorunlar olarak tespit edilmiştir. Bununla birlikte, paydaş işbirliklerinde farklılaşan modeller dikkat çekmektedir: Pendik büyük ölçekli kurumlarla, Ataşehir ise mahalle örgütlenmeleri ile iş birliklerini geliştirmektedir. Sonuç olarak, kent konseyleri, yerel düzeyde katılımcı demokrasi ve toplumsal sermaye üretiminde önemli aktörlerdir. Ancak daha etkin ve sürdürülebilir bir rol üstlenmeleri için mali özerklik, kararların bağlayıcılığı ve katılımın niteliğini artıracak reformlara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This study examines the activity reports and executive board decisions of the Pendik and Ataşehir City Councils for the 2022–2024 period using document and content analysis methods. The primary objective of the study is to reveal the functions of the city councils in local governance and to comparatively evaluate their practices in two districts with different socio-economic contexts. The findings demonstrate that while both councils operate within the same legal framework, they fulfill different roles. Pendik City Council stands out with its broad participation, direct social assistance, and institutional-level stakeholder collaborations. Pendik, which facilitates the participation of numerous volunteers through women's, youth, children's, and disabled councils, strengthens social capital, particularly through financial assistance and social support projects. In contrast, Ataşehir City Council develops more strategic and in-depth participation mechanisms through neighborhood councils and thematic forums, implementing programs focused on social assistance awareness projects, practical activities in environmental management, and knowledge transfer in education. The lack of financial independence and the lack of binding decisions were identified as the most fundamental structural problems in both councils. However, differing patterns in stakeholder collaborations are noteworthy: Pendik collaborates with large-scale institutions, while Ataşehir is developing collaborations with neighborhood organizations. Consequently, city councils are important actors in generating participatory democracy and social capital at the local level. However, for them to assume a more effective and sustainable role, reforms are needed to enhance financial autonomy, binding decisions, and the quality of participation.