The effect of leadership behavior on job performance and job satisfaction in public sector: A case study in Duhok Poly Tecnic University
Kamu sektöründe liderlik davranışlarının iş performansı ve iş memnuniyeti üzerine etkisi: Duhok Poly Teknik Üniversitesi örneği
  1. Tez No: 687967
  2. Yazar: MOHAMMED KHALID ABDULRAHMAN ABDULRAHMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Modern dünya, çevrede birçok, çok farklı gelişme göz önüne alındığında, yaşamın her alanında hızlı değişikliklere tanık oluyor. Farklı türdeki kurumlar ve onların faaliyetleri, hedefe ulaşmanın en iyi yolunu düşünür. Hedeflerine ulaşmak, çalışanların bireysel çabalarının sonucu olan genel performanslarını, hedeflerine ulaşabilecek liderleri seçerek geliştirmektir. Liderlik birçok kurum için önemlidir. Bu, bireyler ve gruplar üzerindeki etki ve iş başarısı ile ilgilidir, artık farklı organizasyonların verimliliğin doğal bir sonucunu sunduğu açıktır. Hedeflerine ulaşmada rol oynarlar. Liderlik, organizasyonun kaynaklarını ve bileşenlerini verimli ve etkin bir şekilde kullanabilmesi nedeniyle önemlidir. Spesifik olarak, etkili liderlik becerilerini kullanarak çalışanların performansını yükseltmekle ilgilidir. Liderlikte etkili bir lider ve neler olabileceğini tahmin eden ve sorunlardan nasıl kaçınılacağını düşünen komutan, çalışanların yeteneklerini ve yaratıcılıklarını ortaya çıkarmaları ve sorunları çözme düşüncelerine katkıda bulunmaları için onları motive etmeleri için koşulları hazırlamıştır. Performansı ve üretkenliği artırmak ve kurumsal mükemmellik ve mükemmelliğe izin vermek için, liderlik davranışı ve tutumları, personelin performansı iyileştirme ve insan kurumlarını ve kaynaklarını geliştirme konusunda ne tür çaba sarf ettiğinin önemli göstergeleridir ve bu araştırmanın sorunlarının devreye girdiği yer burasıdır. Bu çalışma aşağıdaki temel soruyu cevaplamak içindir: Duhok Teknik Üniversitesi'nde iş tatmini ve iş performansının sağlanmasında liderlik davranış becerileri ne kadar etkilidir? Ana sorunu cevaplamak için aşağıdaki alt sorular sorulabilir: -Liderlerin örgütsel çalışmadan faydalanmak için kullanmaları gereken temel özellikler nelerdir? -İncelenen organizasyonun liderleri tarafından takip edilen standart model nedir? -İlgili kuruluştaki iş tatmini ve iş performansı düzeyi nedir?
Özet (Çeviri)
The modern world is witnessing rapid changes in every aspect of life, given the environment, many further developments. Different institutions and their activities consider the best way to reach Achieving their goals are to improve their overall performance, which is the result of individual efforts workers, by choosing leaders capable of achieving their goals. Leadership is essential to many institutions. It's about influence in individuals and groups achievement Business, and it's now clear that different organizations offer a natural result of efficiency. Their leadership in many areas is trying to uncover their personnel's leadership capabilities and work on Train and develop them to play a leading role in achieving their goals. Leadership is important because it is able to efficiently and effectively utilize the resources and components of the organization Specifically, it's about upgrading workers' performance by using practical leadership skills Competence and the right conditions to work within the organization are one of the most essential duties of an effective leader in the lead and anticipate what might happen, and thinking about how to avoid problems, as well as The Commander has prepared the conditions for the workers to unleash their talents and creativity and motivate them to contribute to their thoughts to solve problems, to improve performance and productivity and to allow for enterprise excellence and excellence, Leadership behavior and attitudes are important indicators of what kind of effort personnel are involved in Improving performance and developing human institutions and resources, and that's where the problems of this research come into play In this study to answer it by asking the following fundamental question: How practical are leadership behavior skills in achieving job satisfaction and job performance at Duhok Polytechnic University? - Sub-questions To answer the main problem, the following sub-questions can be asked: -What are the main features that leaders must draw on to benefit from the organizational study? -What is the standard pattern followed by the leaders of the organization understudy? -What is the level of job satisfaction and job performance in the concerned organization?