Beliren yetişkinlerde özşefkat, çok boyutlu mükemmeliyetçilik ve ayrılma bireyleşme düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between self-compassion, multidimensional perfectionism, and separationindividualization levels in emerging adults
  1. Tez No: 998036
  2. Yazar: İREM KARAKİRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATILGAN ERÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, beliren yetişkinlik dönemindeki bireylerin öz şefkat, çok boyutlu mükemmeliyetçilik ve ayrılma-bireyleşme düzeyleri arasındaki ilişkiler; cinsiyet, yaş ve sınıf düzeyleri açısından incelenmiştir. Beliren yetişkinlik, kimlik oluşumu, bağımsızlık kazanımı ve psikolojik farklılaşmanın belirginleştiği özgün bir geçiş dönemi olup bireyleri hem fırsatlara hem de kırılganlıklara açık hâle getirmektedir. Bu dönemde çok boyutlu mükemmeliyetçilik eğilimleri ve bireyleşme sürecinin öz şefkatle ilişkisi, psikolojik uyum ve iyi oluş açısından önem taşımaktadır. Araştırmanın örneklemi, 2024–2025 eğitim öğretim yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nde öğrenim gören ve yaşları 18–25 arasında değişen toplam 516 katılımcıdan oluşmaktadır. Katılımcıların %70.3'ü kadın, %29.7'si erkektir. Katılımcıların %21.1'i 1. sınıf, %27.3'ü 2. sınıf, %21.7'si 3. sınıf ve %29.8'i 4. sınıftır. Katılımcıların yaşları, beliren yetişkinlik yaş aralığı içerisinde üç gruba ayrılmıştır. Katılımcıların %33.1'i 18-20, %52.3'ü 21-23 ve %14.5'i 24-25 yaş aralığında yer almaktadır. Araştırmanın verileri, Öz-Şefkat Ölçeği– Kısa Formu, Frost Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği ve Ayrılma-Bireyleşme Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Verileri analiz etmek için Jamovi 2.2.5. programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, Pearson Korelasyon Analizi, Bağımsız Örneklem T-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Çoklu Doğrusal Regresyon Analizinden yararlanılmıştır. Araştırma bulgularına göre toplam puanlar incelendiğinde öz şefkat ve çok boyutlu mükemmeliyetçilik arasında negatif yönde vii anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Çok boyutlu mükemmeliyetçilik alt boyutlarından hata yapma endişesi, davranışlardan şüphe değişkenleri öz şefkat düzeylerini negatif yönde anlamlı biçimde yordarken; kişisel standartlar alt boyutu pozitif biçimde yordamıştır. Ayrılma-bireyleşme ile öz şefkat arasında ise negatif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur, aynı zamanda ayrılma-bireyleşme değişkeninin öz şefkatin negatif yönlü anlamlı bir yordayıcısı olduğu görülmüştür. Çok boyutlu mükemmeliyetçilik ve ayrılma-bireyleşme değişkenleri arasında ise pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Demografik değişkenler incelendiğinde; yalnızca öz şefkat değişkeninin cinsiyete göre farklılık gösterdiği ve kadınların öz şefkat düzeylerinin erkeklere göre daha düşük olduğu görülmüştür. Bunun yanında, çalışmaya katılan bireylerde yaş grubu ve sınıf düzeyi değişkenleri açısından psikolojik değişkenlerde anlamlı farklılıklar olmadığı görülmüştür. Elde edilen bulgular, özellikle örneklemin içerisinde bulunduğu gelişimsel dönem olan beliren yetişkinlik dönemindeki bireylere yönelik yapılandırılan psikolojik danışma süreçlerinde, öz şefkat temelli yaklaşımların önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationships among self-compassion, multidimensional perfectionism, and separation–individuation in emerging adults were examined with respect to gender, age, and class year. Emerging adulthood is a distinct transition period characterized by identity formation, gaining independence, and psychological differentiation, making individuals open to both opportunities and vulnerabilities. In this period, the relationship of multidimensional perfectionistic tendencies and the individuation process with selfcompassion is important for psychological adjustment and well-being. The sample consisted of 516 participants aged 18–25 enrolled at Muğla Sıtkı Koçman University in the 2024–2025 academic year. Of the participants, 70.3% were women and 29.7% were men; 21.1% were first-year, 27.3% second-year, 21.7% third-year, and 29.8% fourthyear students. Ages were grouped within the emerging-adulthood range as follows: 18– 20 (33.1%), 21–23 (52.3%), and 24–25 (14.5%). Data were obtained using the SelfCompassion Scale–Short Form, the Frost Multidimensional Perfectionism Scale, and the Separation–Individuation Scale. Analyses were conducted in Jamovi 2.2.5. Descriptive statistics, Pearson correlation analysis, independent-samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and multiple linear regression were used. According to the findings based on total scores, there was a significant negative relationship between self-compassion and multidimensional perfectionism. Among the perfectionism subscales, Concern over Mistakes and Doubts about Actions negatively and ix significantly predicted self-compassion, whereas Personal Standards positively predicted it. There was also a significant negative relationship between separation– individuation and self-compassion, and separation–individuation was a significant negative predictor of self-compassion. A significant positive relationship was found between multidimensional perfectionism and separation–individuation. Regarding demographics, only self-compassion differed by gender, with women reporting lower self-compassion than men. In addition, there were no significant differences by age group or class year in the psychological variables. The findings highlight the importance of self-compassion-based approaches in psychological counseling processes structured for individuals in the developmental period of emerging adulthood represented by the sample.