Cerrahi olmayan estetik müdahale görmüş bireylerin kişilik özelliklerini ve beden algılarını projektif yöntem olan resim çizme yoluyla incelenmesi
Examining the personality traits and body image of individuals who have undergone non-surgical aesthetic procedures through the projective method of drawing pictures
- Tez No: 998162
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERAFETTİN SEVGİLİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, cerrahi olmayan estetik müdahale görmüş bireylerin kişilik özellikleri ve beden algılarının projektif bir yöntem olan resim çizme tekniği aracılığıyla incelenmesini amaçlamaktadır. Araştırmanın örneklemini, cerrahi olmayan estetik müdahale görmüş bireyler (n=100) ile herhangi bir estetik müdahale deneyimi bulunmayan bireyler (n=100) olmak üzere toplam 200 katılımcı oluşturmaktadır. Veri toplama sürecinde projektif değerlendirme araçları olarak Bir İnsan Çiz Testi ve Bir Kaktüs Çiz Testi kullanılmıştır. Değerlendirme sürecinin güvenilirliğini artırmak amacıyla çizimler iki bağımsız uygulayıcı tarafından ayrı ayrı kodlanmış, uygulayıcılar arası uyum sağlandıktan sonra ortak bir analiz zemini oluşturulmuştur. Projektif testlerden elde edilen nitel bulgular, testlerin standart değerlendirme kriterleri doğrultusunda nicel verilere dönüştürülmüş; süreksiz ve ikili kategorik yapıya sahip bu verilerin analizinde non-parametrik istatistiksel yöntemlerden çapraz tablo ve ki-kare testi kullanılmıştır. Bulgular, cerrahi olmayan estetik müdahale görmüş bireylerin çizimlerinde insan figürünün sayfa yerleşimi, uzuv bütünlüğü, oran-orantı, yüz ve giysi detayları gibi çeşitli boyutlarda estetik müdahale görmemiş bireylere kıyasla anlamlı farklılıklar olduğunu göstermiştir (p<.05). Estetik müdahale görmüş bireylerin çizimlerinde daha sık eksik veya orantısız uzuvlar, yüz detaylarında belirsizlik ve yüzeysel giysi temsilleri gözlenirken, müdahale görmemiş bireylerin çizimleri daha dengeli ve detaylı bir yapı sergilemiştir. Elde edilen bulgular, cerrahi olmayan estetik müdahale görmüş bireylerde benlik algısı, beden algısı ve özgüven alanlarında kırılganlıklar olabileceğine işaret etmektedir. Bu doğrultuda, estetik müdahale düşünen bireyler için müdahale öncesi psikolojik değerlendirme ve gerekli durumlarda psikolojik danışmanlık desteği sunulmasının önem taşıdığı; projektif değerlendirme tekniklerinin bireylerin içsel süreçlerini anlamada tamamlayıcı bir araç olarak kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the personality characteristics and body image of individuals who have undergone non-surgical aesthetic procedures using projective drawing techniques. The sample consisted of 200 participants, including individuals with non-surgical aesthetic intervention experience (n=100) and individuals with no history of aesthetic intervention (n=100). Data were collected using the Draw-a-Person Test and the Draw-a-Cactus Test as projective assessment tools. To enhance reliability and objectivity, all drawings were independently evaluated by two trained raters, and inter-rater agreement was established before creating a common analytical framework. Qualitative indicators derived from the drawings were transformed into quantitative variables according to standardized scoring criteria. Because the data were discrete and dichotomous, non-parametric statistical methods were applied. Group comparisons were conducted using cross-tabulations and chi-square tests. The results revealed statistically significant differences between the groups across several drawing dimensions, including page placement of the human figure, limb completeness, proportionality, facial detail, and clothing representation (p<.05). Individuals who had undergone non-surgical aesthetic procedures more frequently produced drawings with disproportionate or missing limbs, ambiguous facial features, and superficial clothing details, whereas drawings by individuals without aesthetic interventions were generally more balanced, proportionate, and detailed. These findings indicate possible vulnerabilities in self-concept, body image, and self-confidence among individuals receiving non-surgical aesthetic procedures. The results emphasize the importance of psychological assessment prior to aesthetic interventions and suggest that projective drawing techniques may serve as complementary tools for understanding underlying psychological processes related to body perception. Future longitudinal research is recommended to examine psychological changes over time systematically.