Biyokimyasal ve hormonal kan parametrelerinin beslenme ve toksisite açısından değerlendirilmesi
Evaluation of biochemical and hormonal blood parameters in terms of nutrition and toxicity
- Tez No: 998218
- Danışmanlar: PROF. DR. VUGAR ALİ TÜRKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, erişkin bireylerde biyokimyasal ve hormonal kan parametrelerinin beslenme durumu ve olası toksik etkiler açısından değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Araştırma retrospektif tasarımda yürütülmüş olup, belirli bir dönemde laboratuvar kayıtlarından elde edilen veriler kullanılmıştır. Çalışma kapsamına dahil edilen bireylerin cinsiyetlerine göre biyokimyasal (glukoz, üre, kreatinin, karaciğer enzimleri, ferritin, folat, B12 vitamini ve CRP) ve hormonal parametreleri karşılaştırılmış; parametreler arası ilişkiler korelasyon analizi ile incelenmiştir. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Bağımsız Örneklem t-testi ve Pearson korelasyon analizi kullanılmış; anlamlılık düzeyi p<0,05 ve p<0,01 olarak kabul edilmiştir. Bulgulara göre örneklemin önemli bir kısmında glisemik kontrolün bozulduğu ve ortalama HbA1c düzeyinin diyabet tanı sınırına yakın seyrettiği belirlenmiştir. Erkek bireylerde total kolesterol ve trigliserit düzeyleri kadınlara göre anlamlı derecede yüksek bulunurken, albümin düzeyleri kadınlarda daha düşük saptanmıştır. Mineral parametreler incelendiğinde kalsiyum düzeyleri erkeklerde, magnezyum düzeyleri ise kadınlarda anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Korelasyon analizlerinde HbA1c'nin erkek bireylerde albümin ve sodyum ile negatif; GGT ve folat ile pozitif yönlü ilişkiler gösterdiği belirlenmiştir. Ayrıca trigliserit düzeyleri ile B12 vitamini arasında erkeklerde negatif yönlü anlamlı bir ilişki saptanmıştır. TSH düzeylerinin erkek bireylerde ferritin ile pozitif, üre ve kreatinin ile negatif yönlü ilişkili olduğu görülmüştür. Bu bulgular, glisemik bozulma, lipid metabolizması, karaciğer fonksiyonları, inflamasyon ve mikronutrient durumu arasında çok boyutlu bir etkileşim olduğunu göstermektedir. Çalışmanın en önemli sınırlılıkları arasında boy ve kilo verilerinin olmaması nedeniyle BKİ hesaplanamaması ve beslenme alışkanlıklarına yönelik anket verilerinin bulunmaması yer almaktadır. Sonuç olarak biyokimyasal ve hormonal parametreler arasındaki ilişkiler hem cinsiyete özgü farklılıklar hem de ortak örüntüler ortaya koymakta; bu bulgular, beslenme durumu ve olası toksik etkilerin değerlendirilmesinde çok değişkenli yaklaşımların önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate biochemical and hormonal blood parameters in adult individuals in terms of nutritional status and potential toxic effects. The research was conducted using a retrospective design, utilizing data obtained from laboratory records over a specific period. Biochemical (glucose, urea, creatinine, liver enzymes, ferritin, folate, vitamin B12, and CRP) and hormonal parameters of the individuals included in the study were compared based on gender, and the relationships between these parameters were examined using correlation analysis. Statistical evaluation of the data was performed using descriptive statistics, Independent Samples t-test, and Pearson correlation analysis, with significance levels accepted at p<0.05 and p<0.01. According to the findings, glycemic control was impaired in a significant portion of the sample, and mean HbA1c levels were observed to be close to the diagnostic threshold for diabetes. While total cholesterol and triglyceride levels were found to be significantly higher in males compared to females, albumin levels were determined to be lower in females. Regarding mineral parameters, calcium levels were significantly higher in males, whereas magnesium levels were significantly higher in females. In correlation analyses, it was determined that HbA1c showed a negative relationship with albumin and sodium, and a positive relationship with GGT and folate in male subjects. Additionally, a significant negative correlation was detected between triglyceride levels and vitamin B12 in males. TSH levels in males were observed to be positively correlated with ferritin and negatively correlated with urea and creatinine. These findings demonstrate a multidimensional interaction among glycemic impairment, lipid metabolism, liver functions, inflammation, and micronutrient status.The primary limitations of the study include the inability to calculate BMI due to the absence of height and weight data, and the lack of survey data regarding dietary habits. In conclusion, the relationships between biochemical and hormonal parameters reveal both gender- specific differences and common patterns; these findings highlight the importance of multivariate approaches in evaluating nutritional status and potential toxic effects