Spinal cerrahi uygulanan obez hastalarda standart ve bireyselleştirilmiş PEEP'in pulmoner etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the pulmonary effects of standard and individualized PEEP in obese patients undergoing spinal surgery
- Tez No: 998256
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN MERMER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, spinal cerrahi uygulanan obez hastalarda dinamik kompliyans (Cdyn) temelli bireyselleştirilmiş pozitif son ekspiratuar basınç (PEEP) titrasyonunun intraoperatif oksijenasyon ve postoperatif pulmoner komplikasyonlar (PPC) üzerindeki etkilerini standart PEEP uygulaması ile karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metod Bu prospektif, gözlemsel çalışmaya, vücut kitle indeksi (VKİ) 30–40 kg/m² arasında olan ve elektif spinal cerrahi geçiren 80 obez hasta dahil edilmiştir. Hastalar rastgele iki gruba ayrılmıştır: standart PEEP (5 cmH₂O) uygulanan Grup 1 ve dinamik kompliyansa göre bireyselleştirilmiş PEEP titrasyonu uygulanan Grup 2. İntraoperatif dönemde PaO₂/FiO₂ oranı, solunum mekanik parametreleri (Cdyn, Ppeak, Pplato), arteriyel kan gazı değerleri ve hemodinamik değişkenler belirlenen zaman noktalarında kaydedilmiştir. Postoperatif ilk 24 saatte gelişen pulmoner komplikasyonlar değerlendirilmiştir. Bulgular Başlangıçta iki grup arasında PaO₂/FiO₂ oranı açısından fark saptanmamıştır (p=0.412). Sonraki ölçüm zamanlarında da (T₁–T₄) gruplar arasında anlamlı fark gözlenmemiştir (p>0.05). Karma model analizine göre, zaman faktörü anlamlı bulunmuş (p<0.001), ancak grup ve grup × zaman etkileşimi açısından anlamlı fark saptanmamıştır (p>0.05). Dinamik kompliyans (Cdyn) değerleri her iki grupta da benzer seyretmiş, ancak bireyselleştirilmiş PEEP grubunda zaman içinde daha stabil bir eğilim göstermiştir (p<0.01). Pik (Ppeak) ve plato (Pplato) basınçları açısından ise iki grup arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>0.05). Postoperatif pulmoner komplikasyon (PPC) insidansı her iki grupta da %5 olarak belirlenmiş olup, gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p=1.00). Sonuç Obez hastalarda prone pozisyonda gerçekleştirilen spinal cerrahilerde bireyselleştirilmiş PEEP uygulaması, intraoperatif oksijenasyon ve postoperatif pulmoner komplikasyonlar açısından standart PEEP'e göre belirgin bir üstünlük sağlamamıştır. Ancak, dinamik kompliyans temelli PEEP titrasyonu solunum mekaniklerinin stabilitesini koruyarak fizyolojik düzeyde koruyucu bir etki oluşturmuştur. Anahtar Kelimeler Obezite, bireyselleştirilmiş PEEP, dinamik kompliyans, postoperatif pulmoner komplikasyon, prone pozisyon, spinal cerrahi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the effects of dynamic compliance (Cdyn) guided individualized positive end-expiratory pressure (PEEP) titration with standard PEEP application on intraoperative oxygenation and postoperative pulmonary complications (PPC) in obese patients undergoing spinal surgery. Materials and Methods This prospective observational study included 80 obese patients with a body mass index (BMI) between 30 and 40 kg/m² who underwent elective spinal surgery. Patients were randomly divided into two groups: Group 1 received standard PEEP (5 cmH₂O), while Group 2 received individualized PEEP titration based on dynamic compliance. During the intraoperative period, PaO₂/FiO₂ ratio, respiratory mechanics (Cdyn, Ppeak, Pplato), arterial blood gas values, and hemodynamic parameters were recorded at predefined time points. Postoperative pulmonary complications within the first 24 hours were evaluated. Results At baseline, no significant difference was found between the groups in terms of PaO₂/FiO₂ ratio (p=0.412). No significant differences were observed between groups at subsequent time points (T₁–T₄) (p>0.05). Mixed model analysis showed a significant effect of time (p<0.001), but no significant group or group × time interaction effects (p>0.05). Dynamic compliance (Cdyn) values followed a similar trend in both groups but remained more stable over time in the individualized PEEP group (p<0.01). There were no significant differences between groups in peak (Ppeak) or plateau (Pplato) pressures (p>0.05). The incidence of postoperative pulmonary complications (PPC) was 5% in both groups, with no statistically significant difference (p=1.00). Conclusion In obese patients undergoing spinal surgery in the prone position, individualized PEEP application did not provide a significant advantage over standard PEEP in terms of intraoperative oxygenation or postoperative pulmonary complications. However, dynamic compliance–guided PEEP titration helped maintain respiratory mechanics stability, offering a physiological but clinically limited protective effect. Keywords Obesity, individualized PEEP, dynamic compliance, postoperative pulmonary complications, prone position, spinal surgery.