Yapay zekâ, oyun tasarımı ve feminizm perspektifinde sibernetik görsel bir uygulama çalışması
A cybernetic visual practice within the framework of artificial intelligence, game design, and feminist perspectives
  1. Tez No: 998278
  2. Yazar: MERVE KIZILTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL BİROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Güzel Sanatlar, Communication Sciences, Fine Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışma, yapay zekânın (Artificial Intelligence/AI) oyun tasarımı süreçlerindeki rolünü, feminizm perspektifiyle ele alarak toplumsal cinsiyet eşitliğini teşvik eden bir sibernetik görsel uygulama geliştirmeyi amaçlamaktadır. Günümüzde oyun tasarımında kullanılan yapay zekâ algoritmaları, genellikle tarihsel veri setlerine dayanarak toplumsal cinsiyet yanlılıklarını yeniden üretebilmekte ve cinsiyetçi kalıpları güçlendirebilmektedir. Bu bağlamda, feminist teori doğrultusunda yapay zekânın oyun tasarımında nasıl daha eşitlikçi ve kapsayıcı bir araç olarak kullanılabileceği araştırılmıştır. Yapay zekânın (AI) oyun tasarımı süreçlerindeki rolünü, feminizm perspektifiyle ele alarak toplumsal cinsiyet eşitliğini teşvik eden bir sibernetik görsel uygulama sürecinin detaylandırıldığı ve durum durum çalışması olarak şekillenen bu tez çalışmasında literatür taraması çalışmanın birinci grup verilerini oluşturmaktadır. Araştırma sürecinde, AI destekli oyunlardan feminizm bakış açısıyla ele alınan dört adet dijital oyun, amaçlı örneklem yöntemiyle seçilip bu oyunlar araştırmacı tarafından ele alınarak oyun süreci deneyimlenmiş, incelenmiş, yorumlanmış ve kullanıcı deneyimleri üzerinden elde edilen verilerle bu temsillerin iyileştirilmesine yönelik stratejiler geliştirilmiştir. Ayrıca, feminist perspektife dayalı bir prototip tasarlanmış ve bu tasarım önerisi, 3 görsel iletişim tasarımı uzmanı ve 3 oyun geliştirme alanında freelancer olarak çalışan kişilere gösterilmiş ve yarı-yapılandırılmış görüşme soruları ile oyun tasarımı hakkındaki görüşleri alınmıştır. Çalışma sonucunda, yapay zekânın yaratıcı süreçlerde toplumsal cinsiyet eşitliğini teşvik edebilecek bir araç olarak kullanılabileceği, ancak bu teknolojinin feminist yaklaşımlarla yeniden yapılandırılmasının kritik önemde olduğu görülmüştür. Çalışma, yapay zekâ ve oyun tasarımı alanında literatüre teorik ve pratik katkılar sağlayacağı, toplumsal cinsiyet eşitliğini destekleyen inovatif tasarım süreçleri için bir rehber niteliği taşıyacağı ön görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop a cybernetic visual application that promotes gender equality by examining the role of Artificial Intelligence (AI) in game design processes from a feminist perspective. In contemporary game design, AI algorithms often rely on historical datasets, which can reproduce gender biases and reinforce sexist stereotypes. Within this context, the research explores how AI can be utilized as a more equitable and inclusive tool in game design through the lens of feminist theory. This thesis, structured as a case study, details a cybernetic visual application process that examines the role of Artificial Intelligence (AI) in game design through a feminist lens and aims to promote gender equality. A literature review forms the first set of data for the study. During the research process, four AI-supported digital games were purposefully selected and analyzed from a feminist perspective. These games were experienced, examined, and interpreted by the researcher, and strategies for improving gender representations were developed based on user experience data. Additionally, a prototype was designed based on feminist principles and presented to three visual communication design experts and three freelance game designers. Their opinions on the game design were collected through semi-structured interview questions. The results of the study indicate that artificial intelligence can be utilized as a tool to promote gender equality within creative processes; however, it is critically important that this technology be restructured through feminist approaches. The study is anticipated to offer both theoretical and practical contributions to the literature in the fields of artificial intelligence and game design, and to serve as a guide for innovative design processes that support gender equality.