Robotik hayvancılık uygulamaları için akıllı sistem sağım başlığı tasarımı
Design of Smart System Milking Head for Robotic Livestock Applications
- Tez No: 998383
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ÖZEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, robotik hayvancılık uygulamaları için akıllı bir sağım grubu tasarlamayı amaçlamaktadır. Araştırma, bir derinlik kamerası ve bir 2D LiDAR sensörü kullanarak inek memelerinin ve ekstremitelerinin doğru şekilde konumlandırılmasına odaklanıyor. Tasarım, otomatik sağım sürecinin verimliliğini artırmak ve insan müdahalesini azaltmak amacıyla akıllı çiftliklerde otomasyonun geliştirilmesine katkıda bulunuyor. Önerilen sistem, modern algılama teknolojilerini ve 3 boyutlu veri işlemeyi kullanarak meme uçlarının konumunu doğru bir şekilde belirler. Meme uçları seçildikten sonra robotik kafa, sağım başlıklarını her meme başına ayrı ayrı yerleştirerek doğru montajı sağlar ve operasyonel hataları azaltır. Robot kolunun hareketi, sensörler ve kameralar tarafından elde edilen verilerle hassas bir şekilde kontrol edilerek hayvanla sorunsuz ve verimli bir etkileşim sağlanır. Tasarım aynı zamanda sağım işlemi sırasında hijyen ve sanitasyon standartlarını sağlamak için entegre bir su temizleme mekanizmasını da içeriyor. Şu anda çalışma tasarım ve geliştirme aşamasında olduğundan nihai sonuçlar mevcut değildir. Ancak geliştirilen sistemin, geliştirme ve testlerin tamamlanmasıyla birlikte operasyonel verimlilik ve doğruluk açısından geleneksel sistemlere göre önemli iyileştirmeler sunması bekleniyor.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to design a smart milking head system specifically for robotic livestock applications. The research focuses on developing an accurate system to determine the location of the cow's udder and teats using a Depth camera and a 2D LIDAR sensor. The design aims to improve the efficiency of the automated milking process and reduce human intervention, contributing to the advancement of automation in smart farms. The proposed system relies on modern sensing technologies and three-dimensional data processing to precisely locate the teats. After identifying the teats, the robotic head attaches the milking cups to each teat individually, ensuring correct placement and minimizing operational errors. The movement of the robotic arm is controlled precisely using the data extracted from the sensors and cameras, allowing smooth and effective interaction with the animal. The design also includes an integrated cleaning mechanism using water to ensure cleanliness and maintain the required health standards during the milking process. Currently, no final results are available as the study is still in the design and development phase. However, the proposed system is expected to provide significant improvements in operational efficiency and accuracy compared to traditional systems once development and testing are completed.