Okul öncesi dönemde (3-6 yaş) çocuğu olan annelerin beslenme tutumlarının sosyoekonomik düzeylerine göre karşılaştırılması
Socioeconomic differences in mothers' feeding attitudes during the preschool period (children aged 3–6 years)
  1. Tez No: 998408
  2. Yazar: İREM KÖLE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE PEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Ailenin, özellikle birincil bakım verenlerin çocuğun çok boyutlu gelişimindeki rolü belirgindir. Ev içi beslenme ortamı, ebeveynin rol model olması ve besleme uygulamalarının niteliği, okul öncesi dönemde yeme tercihleri ile öz-düzenleme becerilerini biçimlendirir. Okul öncesi dönemde sağlıklı büyüme ve gelişmenin sağlanabilmesi için yeterli ve dengeli beslenme büyük önem taşır. Çocuğun sağlıklı beslenme davranışları ailenin tutumları, rol model olmaları, çocuk gelişimi konusundaki bilgi düzeyleri ve evdeki beslenme düzeniyle şekillenmektedir. Sosyoekonomik düzey yalnızca gelir değil; eğitim, zaman ve sağlıklı gıdaya erişim bileşenlerini de içeren çok boyutlu bir göstergedir. Bu bağlamda çalışma, okul öncesi dönemde (3–6 yaş) çocuğu olan annelerin besleme tutumlarının sosyoekonomik düzeye göre karşılaştırması amacıyla yapıldı. Kesitsel, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte olan çalışma, Mayıs 2025- Temmuz 2025 tarihleri arasında ve çevrimiçi olarak 103 anne ile yapıldı. Veriler Çocuk ve Aileyi Tanıtıcı Bilgiler Formu ve Beslenme Süreci Anne Tutumları Ölçeği ile toplandı. Verilerin analizinde SPSS v27 programı kullanıldı ve %95 güven düzeyinde yürütüldü. Çalışmanın bulguları, sosyoekonomik düzeyi daha yüksek olan grupta (Anaokulu-2)“Negatif Beslenme Stratejileri”ve“Diğerlerinin Görüşüne Tepki”alt boyutu puanlarının daha yüksek olduğunu; sosyoekonomik düzeyi daha düşük olan grupta (Anaokulu-1) ise çocukların medyan kilo değerinin daha yüksek seyrettiğini göstermiştir. Sosyoekonomik düzeyi düşük grupta (Anaokulu-1), çocuğun kilo/BKİ değeri arttıkça olumsuz beslenme tutumlarının azalma eğiliminde olduğu belirlenmiştir. Çalışmada kullanılan Beslenme Süreci Anne Tutumları Ölçeği'nin iç tutarlılığı yüksek bulunmuş ve Cronbach alfa katsayısı 0,91 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The role of the family, particularly primary caregivers, in the child's multidimensional development is evident. The home feeding environment, parents' role-modelling, and the quality of feeding practices shape eating preferences and self-regulation skills in the preschool period. Ensuring healthy growth and development in early childhood requires adequate and balanced nutrition. Children's healthy eating behaviours are shaped by parental attitudes, their role-modelling, their level of knowledge about child development, and the dietary routines established at home. Socioeconomic status is a multidimensional indicator that encompasses not only income but also education, time resources, and access to healthy food. In this context, the present study aimed to compare the feeding attitudes of mothers with children in the preschool period (3–6 years) according to socioeconomic status. This cross-sectional, descriptive, and correlational study was conducted online with 103 mothers between May and July 2025. Data were collected using the Child and Family Descriptive Information Form and the Maternal Attitudes in the Feeding Process Scale. Data were analysed with SPSS v27 at a 95% confidence level. The findings indicated that, in the group with higher socioeconomic status (Kindergarten-2), scores on the“Negative Feeding Strategies”and“Reaction to Others' Opinions”subscales were higher, whereas in the group with lower socioeconomic status (Kindergarten-1), children's median weight was higher. In the lower socioeconomic group (Kindergarten-1), an increase in the child's weight/BMI value was associated with a tendency toward decreased negative feeding attitudes. The Maternal Attitudes in the Feeding Process Scale used in the study showed high internal consistency, with a Cronbach's alpha coefficient of 0.91.