Ergenlerde akran zorbalığıyla baş etmede diyalektik davranış yaklaşımı temelli kendini yatıştırma programı
Dialectical behavior therapy-based self-soothing program for coping with peer bullying in adolescents
  1. Tez No: 998432
  2. Yazar: IŞKIN ÇORBACI
  3. Danışmanlar: PROF. TÜRKAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Eğitim ve Öğretim, Psychology, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ergenlerde akran zorbalığını önlemede Kendini Yatıştırma Becerileri Programı'nın etkililiğini test etmektir. Araştırma iki aşamada yürütülmüştür. İlk aşamada ergenlerin kendini yatıştırma becerilerini belirlemek ve bu becerileri ölçebilecek geçerli ve güvenilir ölçme aracı geliştirmek amacıyla ölçek geliştirme çalışması yürütülmüştür. Ergenlerle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış; elde edilen nitel aşama sonucunda elde edilen bulgular, literatür taraması ve uzman görüşleri doğrultusunda madde havuzu oluşturulmuştur. Ölçeğin geçerliliği açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri ile incelenmiş, güvenirliği test–tekrar test korelasyonu (etkinlik .839, katkıda bulunma .811, farklı duygular .732, uzaklaşma .781 ve duyular .755) ve iç tutarlık katsayıları (etkinlik .823, katkıda bulunma .857, farklı duygular .818, uzaklaşma .716 ve duyular .878) ile değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, ölçeğin 5 boyut ve 27 maddeden oluşan geçerli ve güvenilir bir yapıya sahip olduğu belirlenmiştir. İkinci aşamada, psikoeğitim programının etkililiğini test etmek amacıyla karma deneysel desen kullanılmıştır. Deney grubuna psikoeğitim uygulanmış, kontrol grubuna bir müdahalede bulunulmamıştır. Ayrıca deney grubunda yer alan katılımcıların ailelerine aile farkındalık programı uygulanmıştır. Her iki gruptan üç haftada bir ölçümler alınmış grupların zaman içindeki farklılaşmaları çift yönlü karma ANOVA ile analiz edilmiştir. Bulgular, programın akran zorbalığı davranışını zaman içerisinde anlamlı düzeyde azalttığını göstermiştir (F(3, 54) = 62.78, p < .001). Ayrıca psikoeğitim programının kendini yatıştırma becerilerini etkinlik (F(1.47, 26.37) = 143.43, p < .001), katkıda bulunma (F(3, 54) = 21.26, p < .001), farklı duygularla baş etme (F(1.61, 28.92) = 15.99, p < .001), beş duyu (F(1.31, 23.51) = 25.04, p < .001) ve uzaklaşma (F(1.95, 35.12) = 41.21, p < .001) boyutlarında anlamlı biçimde artırdığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, geliştirilen psikoeğitim programının akran zorbalığı davranışlarını azaltmada ve kendini yatıştırma becerilerini arttırmada etkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to test the effectiveness of the Self-Soothing Skills Program in preventing peer bullying among adolescents. The research was conducted in two stages. In the first stage, a scale development study was conducted to identify adolescents' self-soothing skills and to develop a valid and reliable measurement tool to assess them. Semi-structured interviews were conducted with adolescents; based on findings from the qualitative phase, the literature review, and expert opinions, an item pool was created. The validity of the scale was examined through exploratory and confirmatory factor analyses, and its reliability was evaluated with test-retest correlation (activity .839, contribution .811, different emotions .732, distancing .781, and senses .755) and internal consistency coefficients (activity .823, contribution .857, different emotions .818, distancing .716, and senses .878). Consequently, it was determined that the scale has a valid and reliable structure consisting of 5 dimensions and 27 items. In the second stage, a mixed experimental design was used to test the effectiveness of the Self-Soothing Skills Program. The experimental group received this intervention (program), whereas the control group received no intervention. Additionally, a family awareness program was implemented for the families of the participants in the experimental group. Measurements were taken from both groups every 3 weeks, and the groups' differentiation over time was analyzed with a two-way mixed ANOVA. The findings showed that the program significantly reduced peer bullying behavior over time (F(3, 54) = 62.78, p < .001). Furthermore, it was determined that the program significantly increased self-soothing skills in the dimensions of activity (F(1.47, 26.37) = 143.43, p < .001), contribution (F(3, 54) = 21.26, p < .001), different emotions (F(1.61, 28.92) = 15.99, p < .001), five senses (F(1.31, 23.51) = 25.04, p < .001), and distancing (F(1.95, 35.12) = 41.21, p < .001). In conclusion, the Self-Soothing Skills Program was found to be effective in reducing peer bullying among adolescents and increasing self-soothing skills