Öğretmenlerin yapay zeka okuryazarlık ve farkındalık düzeylerinin incelenmesi
Examining teachers' artificial intelligence literacy and awareness levels
  1. Tez No: 998449
  2. Yazar: FATMA GÜLNUR ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL YURTSEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, öğretmenlerin yapay zekâ okuryazarlık ve farkındalık düzeylerini incelemektedir. Bu amaçla çalışmada, öğretmenlere“Öğretmenlerin Yapay Zekâ Farkındalık Düzeyi Ölçeği”ve“Yapay Zekâ Okuryazarlık Ölçeği”elektronik ortamlar aracılığı ile uygulanmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2024-2025 eğitim öğretim yılının ikinci yarısında, İstanbul ilinin Anadolu Yakası'nda ilkokul ve ortaokul kademesinde görev yapan ve araştırmaya gönüllü olarak katılan 365 öğretmenden oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubu, seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Araştırmanın nicel verilerinin analizinde Python tabanlı istatistiksel analiz araçları kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; çalışma grubunun yapay zekâ okuryazarlık ve farkındalık düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines teachers' levels of artificial intelligence literacy and awareness. For this purpose, the“Teachers' Artificial Intelligence Awareness Scale”and the“Artificial Intelligence Literacy Scale”were administered to teachers through electronic platforms. The study employed a correlational survey model, one of the quantitative research methods. The study group consisted of 365 teachers working at primary and middle school levels in the Anatolian side of Istanbul during the second semester of the 2024–2025 academic year, who voluntarily participated in the research. The sample was determined using a non-probability sampling method, specifically convenience sampling. Quantitative data obtained from the study were analyzed using Python-based statistical analysis tools. The findings revealed a statistically significant difference between the artificial intelligence literacy and awareness levels of the teachers in the study group.