Psyllobora vigintiduopunctata (lınnaeus) (coleoptera: coccınellıdae)'nın kabakgil küllemesine karşı biyolojik mücadele olanaklarının araştırılması
Psyllobora vigintiduopunctata (linnaeus) (coleoptera: coccinellidae) of biological control possibilities against cucurbit powdery mildews
- Tez No: 998497
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA ÜLGENTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Erysiphe cichoracearum DC. (Helotiales: Erysiphaceae) hif ve konidileri ile beslenen mikofag Psyllobora vigintiduopunctata (Linnaeus) (Coleoptera: Coccinellidae)'nın Ankara ilindeki konukçuları ve popülasyonu incelenmiştir. Türün yaşam çizelgesi ve beslenme kapasitesi laboratuvar koşullarında (25±2 °C, %70±5 bağıl nem ve 12:12 ışıklanma) araştırılmıştır. Doğa takibi iki farklı lokasyonda yürütülmüş ve 16 bitki türü üzerinde bulunan 9 külleme türüyle beslendiği belirlenmiştir. Erysiphe cichoracearum ile beslenen P. vigintiduopunctata gelişimini 27±2 günde tamamlamıştır. Dişilerin ergin ömrü 108,070±5 gün, erkeklerin ise 107,796±4 gün sürmüş, dişi başına yumurta sayısı 341,10±2 adet olarak tespit edilmiştir. Kalıtsal üreme yeteneği (r) 0,0788±0,004 dişi/gün, ortalama nesil süresi (T) 58,7-61,55±0,97 gün arasında ölçülmüştür. Popülasyonda dişi başına üretilen birey sayısı 219,55±33,14 olarak saptanmıştır. Psyllobora vigintiduopunctata'nın larva dönemlerinin toplam tüketim kapasitesi sırasıyla 1,02±0,03, 2,14±0,06, 5,67±0,15 ve 9,57±0,19 cm² olarak belirlenmiş, bu miktar prepupa dönemi dahil yaklaşık 19 cm²'ye ulaşmıştır. Ergin erkek bireyler yaşamları boyunca ortalama 195,86±5,48 cm², dişiler 225,14±5,48 cm²'lik alanda külleme fungal dokularını külleme tüketmiştir. Etkinlik çalışmasına, yapraklardaki külleme enfeksiyon seviyesi %1 iken başlanmıştır. Kontrol grubundaki bitkilere yalnızca su uygulanmıştır. Ayrıca 200 g/L Azoxystrobin + 125 g/L Difenoconazole etken maddeli fungisit uygulanan grup ile karşılaştırmalı olarak 10 adet ergin P. vigintiduopunctata salınmıştır. Uygulamadan 15 gün sonra kontrol grubunda hastalık şiddeti %100 olarak ölçülmüştür. Skalaya göre yüzde etki; bir kez ilaç uygulanan bitkilerde 65,38, iki kez ilaç uygulanan bitkilerde 77,37 ve böcek salınan bitkilerde 49,23 olarak belirlenmiştir. Yaprak üzerindeki hastalık alanına göre hesaplamada ise bu oranlar sırasıyla %92,29, %96,91 ve %88,98 olarak bulunmuştur. Sonuç olarak P. vigintiduopunctata'nın entegre mücadelede kimyasal mücadeleye alternatif olabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the host range and population characteristics of the mycophagous beetle Psyllobora vigintiduopunctata (Linnaeus) (Coleoptera: Coccinellidae), which feeds on the hyphae and conidia of Erysiphe cichoracearum DC. (Helotiales: Erysiphaceae), were investigated in Ankara Province, Türkiye. Life table parameters and feeding capacity were evaluated under laboratory conditions (25±2 °C, 70±5% relative humidity, 12:12 h). Field monitoring at two locations showed feeding on nine powdery mildew species occurring on 16 host plant species. Individuals fed on E. cichoracearum completed development in 27±2 days. Adult longevity was 108,070±5 days in females and 107,796±4 days in males, with mean fecundity of 341,10±2 eggs per female. The intrinsic rate of increase (r) was 0,0788±0,004 females/day, and mean generation time (T) ranged between 58,7 and 61,55±0.97 days. The net reproductive rate was 219,55±33,14 individuals per female. Total consumption capacity of larval instars was 1,02±0,03, 2,14±0,06, 5,67±0,15, and 9,57±0,19 cm², reaching approximately 19 cm² including the prepupal period. Adult males consumed 195,86±5,48 cm² and females 225,14±5,48 cm² of powdery mildew fungal tissue during their lifetime. The efficacy study started when leaf infection reached 1%. Control plants received only water. Additionally, 10 adult beetles were released and compared with a fungicide treatment containing 200 g/L azoxystrobin + 125 g/L difenoconazole. After 15 days, disease severity reached 100% in controls. Scale-based efficacy was 65.38% (single application), 77,37% (double application), and 49.23% (beetle release), while diseased leaf area values were 92,29%, 96,91%, and 88,98%, respectively. P. vigintiduopunctata may be an alternative to chemical control in integrated pest management.