Hava kalitesi ile meteorolojik parametreler arasındaki ilişkilerin istatistiksel analizi – Trabzon ili
Statistical analysis of the relationships between air quality and meteorological parameters – Trabzon
  1. Tez No: 998598
  2. Yazar: SENA NUR KÖMÜRCÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUĞRA KAAN TİRYAKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Meteoroloji, İstatistik, Meteorology, Statistics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Trabzon ilinde 2015–2024 dönemine ait saatlik gözlemler kullanılarak hava kalitesi parametreleri (PM10, SO2, NO2, NOX, NO) ile meteorolojik değişkenler arasındaki ilişkiler istatistiksel olarak incelenmiştir. Zaman serilerinin yapısı STL ayrıştırması, ACF–PACF analizi ve Mann–Kendall eğilim testiyle değerlendirilmiştir. Değişkenler arasındaki doğrusal olmayan bağımlılık yapısını ve özellikle uç değerlerde güçlenen kuyruk bağımlılığını ortaya koymak amacıyla copula tabanlı modeller kullanılmış; mevsimsel ölçekte ilişkilerin yönü ve şiddeti yorumlanmıştır. Tahmin aşamasında, meteorolojik değişkenlerden yararlanarak kirletici konsantrasyonlarının farklı tahmin ufuklarında öngörülmesi için makine öğrenmesi modelleri kurulmuş ve copula bilgisinin entegre edildiği hibrit yaklaşımların performans katkısı değerlendirilmiştir. Ayrıca, kısa süreli yüksek kirlilik epizotlarının risk boyutunu nicel olarak belirlemek üzere eşik aşımı yaklaşımına dayalı ekstrem değer analizi uygulanmış, Genelleştirilmiş Pareto Dağılımı ile kuyruk davranışı ve geri dönüş periyotları incelenmiştir. Bulgular, meteorolojik koşulların kirleticilerin birikim/dağılım süreçlerinde belirleyici olduğunu ve uç olayların mevsimsel dinamiklerle doğrudan ilişkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the statistical relationships between air quality parameters (PM10, SO2, NO2, NOX, NO) and meteorological variables in Trabzon Province using hourly observations from the 2015–2024 period. The time-series structure was evaluated using STL decomposition, ACF–PACF analysis, and the Mann–Kendall trend test. Copula-based models were employed to reveal the nonlinear dependence structure and tail dependence that intensifies at extreme values, while the direction and strength of relationships were interpreted on a seasonal scale. In the forecasting phase, machine learning models were established to predict pollutant concentrations across different horizons using meteorological variables, and the performance contribution of copula-integrated hybrid approaches was assessed. Furthermore, an extreme value analysis based on the peaks-over-threshold approach was applied to quantify the risk of short-term high pollution episodes, examining tail behavior and return periods via the Generalized Pareto Distribution. Findings indicate that meteorological conditions are determinant in pollutant accumulation/dispersion processes and extreme events are directly linked to seasonal dynamics.