The application of Islamically integrated chair-work techniques for unfinished business in patients with prolonged grief
Uzamış yas yaşayan danışanlarda bitmemiş işler için İslami temelli boş sandalye müdahalesinin uygulanması
- Tez No: 998626
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHA BURAK TOPRAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, yas sürecinde ortaya çıkan bitmemiş işler gerilimini azaltmayı hedefleyen Geleneksel İslami Temelli Psikoterapi (Traditional Islamically Integrated Psychotherapy – TIIP) Yas Protokolü'nü geliştirmek ve bu müdahalenin uzamış yas yaşayan Müslüman yetişkinlerdeki etkinliğini değerlendirmektir. Protokolün hem kuramsal temelleri hem de klinik uygulanabilirliği deneysel tasarımla incelenmiştir. Çalışma, süreç–sonuç tasarımı olarak yapılandırılmış, katılımcılar arasında eş zamanlı olmayan çoklu başlama düzeyi densysel deseni kullanılarak yürütülmüş, beş fazdan oluşmaktadır: (1) başlama düzeyi, (2) empatik uyum (1. ve 2. seans), (3) İslami temelli boş sandalye müdahalesi (3. ila 5. seanslar), (4) bilişsel pekiştirme ve manevi davranış planı (6. ve 7. Seans) ve (5) takip aşaması (müdahaleden bir ay sonra). Çalışma dokuz katılımcıyla (n = 9) tamamlanmıştır. Katılımcılar 2, 4 veya 6 haftalık başlama düzeylerine seçkisiz olarak atanmış; bunu yedi seanstan oluşan 50 dakikalık yüz yüze bireysel psikoterapi takip etmiştir. TIIP Yas Protokolü erken dönem İslam alimleri Kindi, Razi ve İbn Sina'nın öğretilerini duygu odaklı tekniklerle entegre ederek bütüncül ve daha sağlıklı bir yas sürecini kolaylaştırır. Analizlerde görsel inceleme, Tau-U etki büyüklüğü, Wilcoxon testi ve Jacobson–Truax Güvenilir Değişim İndeksi uygulanmıştır. Görsel analizler, başlama düzeylerinin tüm katılımcılarda kararlı olduğunu ve bitmemiş işler geriliminde üçüncü oturumdan itibaren belirgin ve sürekli düşüşler görüldüğünü göstermiştir. Tau-U analizleri büyük etkilere işaret etmiş; dokuz katılımcının yedisinde klinik olarak anlamlı iyileşme saptanmıştır. Wilcoxon testleri bitmemiş işler geriliminde öntest–sontest ve öntest–izlem karşılaştırmalarında anlamlı ve güçlü azalmalar göstermiştir. Bitmemiş işler gerilimi açısından RCI analizinde iki katılımcıda güvenilir iyileşme saptanmıştır. İzlem değerlendirmeleri yas bilişlerinde anlamlı bir azalma olduğunu göstermiş; uzamış yas belirtilerinde ise istatistiksel anlamlılığa ulaşmamakla birlikte orta düzeyde iyileşme elde edilmiştir. Bu bulgular birlikte değerlendirildiğinde, TIIP Yas Protokolü'nün bitmemiş işler gerilimini azaltmada etkili, sürdürülebilir ve klinik açıdan anlamlı bir müdahale olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop the Traditional Islamically Integrated Psychotherapy (TIIP) Grief Protocol, designed to reduce unfinished business tensions emerging in the bereavement process, and to evaluate its effectiveness among Muslim adults experiencing prolonged grief. The protocol's theoretical foundations and clinical applicability were examined experimentally. The study was structured as a process–outcome, using a nonconcurrent multiple-baseline experimental design across participants, comprising five phases: (1) baseline, (2) Empathic attunement (1st & 2nd sessions), (3) Chair-work intervention (3rd – 5th sessions), and (4) Cognitive consolidation and spiritual behavioral plan (6th & 7th sessions), and (5) follow-up phase (one-month post-intervention). The study was completed with nine participants (n = 9). Participants were randomly assigned to 2-, 4-, or 6-week baseline phases, followed by 50-minute face-to-face individual psychotherapy totaling seven sessions. TIIP Grief Protocol integrating insights from early Islamic scholars Al-Kindi, Al-Razi, and Ibn Sina with emotion-focused techniques to facilitate holistic and healthier bereavement. Analyses included visual inspection, Tau-U effect size estimation, Wilcoxon signed-rank tests, and the Jacobson–Truax Reliable Change Index. Visual analyses revealed stable baseline patterns across all participants and clear, consistent reductions in unfinished business tension beginning in Session 3. Tau-U analyses revealed significant effects, with 7 of 9 participants showing clinically meaningful improvement. Wilcoxon tests indicated significant and robust reductions in unfinished business from pre- to post-treatment and from pre-treatment to follow-up. Regarding unfinished business tension, RCI analysis showed reliable improvement for two participants. Follow-up assessments indicated significant reductions in grief cognitions, suggesting beneficial cognitive restructuring processes. Although decreases in prolonged grief symptoms did not reach statistical significance, they reflected moderate improvement. Taken together, the findings indicate that the TIIP Grief Protocol is a practical, sustainable, and clinically meaningful intervention for reducing unfinished business tension among bereaved Muslims.