Dijital yorgunluk çerçevesinde tık tuzağı (clıckbaıt) ve sahte haberler
Clickbait and fake news from the context of digital fatigue
  1. Tez No: 998725
  2. Yazar: HAMIDULLAH PAZHWAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER ARGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
Özet
Dijital medya ve internetle olan bağlantımız her geçen gün artarken, dijital yorgunluk da önemli bir problem hâline gelmektedir. Sürekli bilgi bombardımanı altında olmak; dikkat dağınıklığı, motivasyon eksikliği, sinirlilik ve uyku problemleri gibi çeşitli belirtilere yol açabilmektedir. İnsanların ilgi çekici bir içeriğe tıklamasını sağlayan tık tuzağı, sosyal medyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu yöntem, kullanıcıların dikkatini çekmek ve onları içeriğe yönlendirmek için cazip başlıklar, etkileyici görseller ve merak uyandıran ifadelerle tasarlanmaktadır. Bununla birlikte, dijital platformlarda hızla yayılan sahte haberler, çoğu zaman tık tuzağı stratejileriyle desteklenmekte; kullanıcıların yanlış bilgiye maruz kalmasına, bilişsel yükün artmasına ve dijital yorgunluğun daha da derinleşmesine neden olmaktadır. Çalışmanın konusu, dijital yorgunluk çerçevesinde tık tuzağı ve sahte haber içerikleri üreten sosyal medya platformlarındaki manipülatif yöntemlerin incelenmesini içermektedir. Çalışma kapsamında Facebook, X, Tik Tok, Instagram ve YouTube üzerinde paylaşılan tık tuzak başlıkları, görselleri ve sahte haber nitelikli içerikler betimsel veri analizi tekniğiyle irdelenmiştir. Bu tür başlıkların, görsellerin ve yanlış yönlendirici haberlerin tespit edilmesi ve bu içeriklerin bireyleri hangi mekanizmalar üzerinden manipüle ettiğinin açıklanması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
While our connection with digital media and the internet continues to grow day by day, digital fatigue has become a significant problem. Constant exposure to information overload can lead to various symptoms such as distraction, lack of motivation, irritability, and sleep problems. Clickbait, which encourages users to click on attention-grabbing content, is widely used on social media. This method is designed with appealing headlines, striking visuals, and curiosity-provoking expressions to attract users' attention and direct them toward content. At the same time, fake news that spreads rapidly on digital platforms is often reinforced by clickbait strategies, leading users to be exposed to misinformation, increasing cognitive load, and further intensifying digital fatigue. The focus of this study involves examining the manipulative methods used on social media platforms that produce clickbait and fake news content within the framework of digital fatigue. Within the scope of the study, clickbait headlines, visuals, and fake news–type content shared on Facebook, X, TikTok, Instagram, and YouTube were analyzed using the descriptive data analysis technique. The study aims to identify such headlines, visuals, and misleading news content and to explain the mechanisms through which these contents manipulate individuals.