Yetişkin bireylerde varoluşsal öfke ile sağlık anksiyetesi arasındaki ilişkinin incelenmesinde mentalizasyonun aracı rolü
The mediating role of mentalization in the relationship between existential anger and health anxiety in adults
  1. Tez No: 998812
  2. Yazar: ŞEYDANUR YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF HALDUN SOYGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, yetişkin bireylerde varoluşsal öfke ile sağlık anksiyetesi arasındaki ilişkinin incelenmesi ve bu ilişkide mentalizasyonun aracı bir mekanizma olarak etkinliğinin değerlendirilmesidir. Bu doğrultuda 417 katılımcı araştırmaya dahil edilmiştir. Veriler Sosyo-demografik Bilgi Formu, Varoluşsal Öfke Ölçeği, Sağlık Anksiyetesi Ölçeği (Kısa Form) ve Zihinselleştirme Ölçeği (MentS) aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmada veri analizleri SPSS 27.0 paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ölçek puanlarının normal dağılım gösterdiği saptanmış ve bu doğrultuda parametrik testler uygulanmıştır. Bulgular, kadınların ve ruhsal hastalık tanısı bulunan bireylerin hem varoluşsal öfke hem de sağlık anksiyetesi puanlarının daha yüksek olduğunu; yalnız yaşayan ve bekar bireylerin ise, varoluşsal öfke düzeylerinin diğer gruplara kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksek olduğunu göstermiştir. Ayrıca, varoluşsal öfke ile sağlık anksiyetesi arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Mentalizasyon, hem varoluşsal öfke hem de sağlık anksiyetesi ile negatif yönde ve anlamlı düzeyde ilişkili bulunmuştur. Aracılık analizi, varoluşsal öfkenin sağlık anksiyetesinin güçlü bir yordayıcısı olduğunu; mentalizasyonun bu ilişkide aracı bir rol üstlenmediği ancak her iki değişkeni de bağımsız olarak azalttığını göstermiştir. Sonuçlar, sağlık anksiyetesinin yalnızca bilişsel değil aynı zamanda ontolojik süreçlerle de ilişkili olduğunu; mentalizasyonun ise klinik müdahalelerde koruyucu ve düzenleyici bir kapasite olarak değerlendirilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationship between existential anger and health anxiety in adults and to evaluate the mediating role of mentalization in this relationship. For this purpose, a total of 417 participants were included in the study. Data were collected using a Sociodemographic Information Form, the Existential Anger Scale, the Short Health Anxiety Scale, and the Mentalization Scale (MentS). Data analyses were conducted using the SPSS version 27.0. The distribution of scale scores met the assumption of normality; therefore, parametric tests were applied. The findings indicated that women and individuals with a diagnosed mental disorder had higher levels of both existential anger and health anxiety, whereas individuals living alone and those who were single exhibited significantly higher levels of existential anger compared to other groups. In addition, a positive and significant relationship was found between existential anger and health anxiety. Mentalization was found to be significantly and negatively associated with both existential anger and health anxiety. Mediation analysis revealed that existential anger was a strong predictor of health anxiety; although mentalization did not assume a mediating role in this relationship, it independently reduced both variables.The results suggest that health anxiety is related not only to cognitive but also to ontological processes, and that mentalization should be considered a protective and regulatory capacity in clinical interventions.