Carlo Alfredo Piatti“Violoncello Schule”metodunun sağ ve sol el teknikleri açısından incelenmesi
An analysis of Carlo Alfredo Piatti's Violoncello Schule method in terms of right- and left-hand techniques
- Tez No: 998828
- Danışmanlar: DOÇ. TUBA ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
Özet
İtalyan çellist ve besteci Carlo Alfredo Piatti, çağdaşlarından farklı olarak viyolonsel üzerine birçok eser yazmıştır. Doğadaki sesleri, ışığı, görsel imgeleri ve insana dair durumları, Viyolonsel'in özelliklerini ustaca kullanarak dinleyiciye ve yorumcuya yansıtmıştır. Romantik dönemle birlikte müzik formlarının gelişmesi, solistlerin ve virtüözlerin ön plana çıkmasını sağlamıştır. Ancak o dönemde akademik kaynakların yetersiz olması sebebiyle C.A. Piatti bu eksikliği fark ederek pek çok metot yazmış ve çağdaşı başka bestecilerin eserlerini de örnek olarak kullanmıştır. Bu tez çalışmasında C.A.Piatti Violoncello Schule Metodunun sağ ve sol el teknikleri açısından incelenmesi ilişkilendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Italian cellist and composer Carlo Alfredo Piatti, unlike many of his contemporaries, wrote numerous works for the Violoncello. By masterfully utilizing the unique qualities of the instrument, he reflected the sounds of nature, light, visual imagery, and human emotions to both the listener and the performer. With the Romantic era came the development of musical forms, bringing soloists and virtuosos to the forefront. However, due to the lack of academic resources at that time, C.A. Piatti recognized this deficiency and wrote several methods, also using the works of other contemporary composers as examples. In this thesis, C.A. Piatti's Violoncello Schule method is examined in relation to right-hand and left-hand techniques.