Tip 1 diyabet oluşturulmuş ratlarda Lavandula stoechas subsp. stoechas esansiyel yağının uzun süreli diyabetteki tiyol/disülfit, TAC, TOS, OSI ve IMA parametreleri üzerine etkisi
Effect of Lavandula stoechas subsp. stoechas essential oil on thiol/disulfide, TAC, TOS, OSI and IMA Parameters in Long-Term Diabetes in Type 1 Diabetic Rats
  1. Tez No: 998852
  2. Yazar: RECEP BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖRKEM KISMALI, DOÇ. DR. GÜZİN ÖZKURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Biyokimya, Veterinary Medicine, Biochemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Biyokimyası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Bilim Dalı
Özet
Tip 1 diyabet son yıllarda giderek artan metabolik bir hastalıktır. Herhangi bir tedavisi olmayan tip 1 diyabette tek seçenek hipergliseminin azaltılması amacıyla insülin uygulamasıdır. Hastalık ilerledikçe çoğu organda çeşitli komplikasyonlar meydana gelmektedir. Tip 1 diyabetin yaygın olarak nöropati, nefropati ve retinopatiye sebep olduğu bilinmektedir. Bu komplikasyonların altında yatan en önemli sebep tip 1 diyabete bağlı gelişen oksidatif strestir. Son yıllarda bitkisel tedavi yöntemlerinin diyabete yönelik etkileri daha fazla araştırılmaktadır. Bu çalışmada diyabete ve diyabetin neden olduğu oksidatif strese karşı Lavandula stoechas esansiyel yağının etkisi beyin, böbrek ve göz dokuları ile kanda incelenmiştir. L. stoechas esansiyel yağının tip 1 diyabetteki etkileri gruplarda canlı ağırlık değişimleri, açlık kan glikoz düzeyleri ve doku/serum bazında tiyol/disülfit dengesi, toplam antioksidan kapasite (TAC), toplam oksidan seviye (TOS), oksidatif stres indeksi (OSI) ve işemik modifiye albümin (IMA) parametreleri ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular diyabetin beyin, böbrek ve göz dokuları ile kanda oksidatif stresi arttırdığı, bununla birlikte tiyol depolarının dokuya özgü antioksidan tepkide bulunduğunu göstermiştir. L. stoechas uygulamasının özellikle bazı dokularda tiyol düzeylerini yükselttiği ve oksidatif stresi azaltıcı yönde değişiklikler oluşturduğu görülmüştür. Tip 1 diyabette göz dokusunda tiyol/disülfit dengesi ilk kez bu çalışma ile değerlendirilmiş olup bilim dünyasına katkı sunmaktadır. Ayrıca, tip 1 diyabet oluşturulmuş deneysel modellerde komplikasyonların gözlenebilmesi için deney süresinin uzun tutulmasının gerekliliği ve L. stoechas esansiyel yağının diyabette uzun dönem etkilerini inceleyen çalışmaların yetersizliği, elde edilen sonuçların metodolojik açıdan önemini artırmaktadır. Bulgular genel olarak değerlendirildiğinde, L. stoechas esansiyel yağının diyabete bağlı gelişen oksidatif stres azaltıcı potansiyel bir ajan olabileceği; ancak mekanizmaların daha net aydınlatılabilmesi için uzun süreli, farklı doz ve uygulama şekillerini içeren çalışmalara ihtiyaç bulunduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Type 1 diabetes is a metabolic disease that has been increasingly prevalent in recent years. With no cure, the only option for type 1 diabetes is insulin therapy to reduce hyperglycemia. As the disease progresses, various complications occur in many organs. Type 1 diabetes is known to commonly cause neuropathy, nephropathy, and retinopathy. The most important underlying cause of these complications is oxidative stress, which develops due to type 1 diabetes. In recent years, the effects of herbal treatments on diabetes have been increasingly investigated. In this study, the effect of Lavandula stoechas essential oil on diabetes and the oxidative stress it causes was examined in brain, kidney, and eye tissues, as well as in blood. The effects of L. stoechas essential oil on type 1 diabetes were analyzed in the groups using parameters such as changes in body weight, fasting blood glucose levels, and tissue/serum thiol/disulfide balance, total antioxidant capacity (TAC), total oxidant level (TOS), oxidative stress index (OSI), and ischemic modified albumin (IMA). The findings show that diabetes increases oxidative stress in brain, kidney, and eye tissues, as well as in the blood, and that thiol stores are involved in tissue-specific antioxidant responses. L. stoechas application was found to particularly increase thiol levels in certain tissues and create changes that reduce oxidative stress. This study is the first to evaluate the thiol/disulfide balance in eye tissue in type 1 diabetes, contributing to the scientific community. Furthermore, the need for longer experimental durations to observe complications in experimental models with induced type 1 diabetes, and the scarcity of studies examining the long-term effects of L. stoechas essential oil in diabetes, increase the methodological significance of these results. Overall, the findings suggest that L. stoechas essential oil may be a potential agent for reducing oxidative stress associated with diabetes; however, further long-term studies with varying doses and application methods are needed to more clearly elucidate the mechanisms.