Ergenlik dönemindeki gençlerde sosyal sorumluluk, demokratik düşünce ve başkalarını kabüllenme değişkenleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
The Relationships between social responsibility, belief in democratic principles and acceptance of others in adolescents
  1. Tez No: 99900
  2. Yazar: FATMA KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
64 ÖZET Bu çalışmada ergenlik dönemindeki gençlerde sosyal sorumluluk duygusu, demokratik düşünce ve başkalarını kabullenme düzeyi arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Batıkenf te orta sosyoekonomik düzeyden ailelerden gelen 183' ü kız, 115' i erkek.toplam 298 Iise2. Ve 3. Sınıf öğrencisinden elde edilmiştir. Veri toplama aracı olarak Sosyal Sorumluluk, Demokratik Düşünce ve Başkalarını Kabullenme ölçekleri kullanılmıştır. Verilere varyans analizi uygulanmış ve değişkenler arasındaki korelasyonlar hesaplanmıştır. Sosyal sorumluluk bakımından kız ve erkek öğrenciler arasında bir fark bulunmazken, lise 2. sınıf öğrencilerinin sosyal sorumluluk düzeyleri lise 3. Sınıflardan daha yüksek bulunmuştur. Ancak diğer değişkenler arasın anlamlı farklar bulunamamıştır. Bulgular değişik açılardan tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
65 SUMMARY In this study, the relationships between social responsibility, democratic principles and acceptance of others in adolescent boys and girls were investigated. Data were obtained from 183 female and 115 male adolescents coming from middle socioeconomic level families living in Batikent Ankara. Subjects were 2. and 3. grade high school students. The total number of subjects was 298. As data collecting instruments Social Responsibility Scale, the scale of Democratic principles and the scale of Acceptance of Others were used. In analysing the data analysis of variance and correlation technics were used. While there was no difference betwen male and female adolescents in terms of social responsibility high school 2. grade students were higher than the 3. grade students. But there were no differences in terms of variables. Findings were discussed in terms of the related findings in the literature.