İnşaat sözleşmelerinde iş sahibinin sözleşmeye aykırılığı ve müteahhitin fesih hakkı: FIDIC ve Türk hukuku açısından inceleme
Contractor's right of termination due to the employer's breach of contract in construction agreements: A comparative study of FIDIC and Turkish law
- Tez No: 999013
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE DEMİRDELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
İnşaat sözleşmelerinde, iş sahibinin sözleşmeye aykırılığı, müteahhidin fesih hakkını doğurabilecek önemli bir durumdur. FIDIC (Uluslararası İnşaat Sözleşmeleri Şartları) ve Türk Hukuku arasında bu konuda belirgin farklar bulunmaktadır. FIDIC, iş sahibinin sözleşmeye aykırılık durumunda müteahhite belirli fesih hakları tanırken, Türk Hukuku'nda da benzer şekilde fesih hakkı bulunmakta, ancak yasal düzenlemeler ve uygulama farklılıkları söz konusu olabilmektedir. FIDIC'te fesih hakkı daha esnek ve iş sahibinin ihlali durumunda müteahhite daha fazla koruma sağlamaktadır. Türk Hukuku ise iş sahibinin aykırılığına karşı müteahhidin fesih hakkını belirli şartlara bağlamaktadır. Bu bağlamda, her iki hukuk sisteminin uygulanabilirliğini ve iş sahibi ile müteahhit arasındaki ilişkilerin nasıl düzenlendiğini incelemek, inşaat sözleşmelerinin daha sağlıklı bir şekilde yürütülmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In construction agreements, the employer's breach of contract is a significant issue that may trigger the contractor's right of termination. There are notable differences between FIDIC (International Federation of Consulting Engineers Conditions of Contract) and Turkish law in this regard. Under FIDIC, in cases of the employer's breach of contract, the contractor is granted certain rights to terminate the contract. Similarly, Turkish law also recognizes the contractor's right to terminate, but there are differences in the legal framework and application. FIDIC provides more flexibility in granting termination rights and offers greater protection to the contractor in the event of the employer's breach. In contrast, Turkish law ties the contractor's right of termination to specific conditions in the event of the employer's breach. Analyzing the applicability of both legal systems and how the relationship between the employer and the contractor is regulated will contribute to the more effective execution of construction agreements.