Tiroid kanseri hastalarında radyoaktif iyot 131 ablasyon tedavisi sonrası yapılan tüm vücut tarama testinde spect/BT görüntüleme yönteminin planar görüntüleme yöntemine katkısı
Added value of spect/CT to whole body scan test planar imaging in patients with thyroid cancer after radioiodine 131 therapy
  1. Tez No: 999028
  2. Yazar: MEHMET TARIK TATOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. MEHMET MÜLAZIMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Tıp Bilim Dalı
Özet
Amaç: Retrospektif olarak yapılan bu çalışmanın amacı tiroid kanseri hastalarında radyoaktif iyot 131 ablasyon tedavisi sonrası yapılan tüm vücut tarama testi planar görüntülemeye SPECT/BT görüntüleme yönteminin katkılarını incelenmek oldu. Gereç ve Yöntem: Radyoaktif 131 ablasyon tedavisi endikasyonları cerrahi sonrası ablasyon, yüksek tiroglobulin seviyesi ile birlikte rekürren veya metastatik hastalığı olan 50 adet tiroid kanseri hastası değerlendirmeye alındı. 50 ile 300 mCi arası oral olarak verilen radyoaktif iyot 131' in uygulanmasını takip eden 6 veya 7 gün sonra planar görüntüleme ile tüm vücut sintigrafisi yapılan hastalardan metastaz şüphesi olanlara SPECT/BT ile görüntüleme yapılarak değerlendirildi. Görüntüleme yöntemleri tiroid kanseri konusunda 10 yıldan fazla deneyimi olan nükleer tıp uzmanı tarafından değerlendirildi. Planar görüntülerde izlenen lezyon sayısı ile SPECT/BT' de izlenen lezyon sayıları kaydedildi. SPSS 12 paket programı Wilcoxon Signed Rank Test ile aradaki farkın anlamlılık düzeyi sınandı. Özellikli vakalar lezyon bazlı analiz ile incelenerek yorumları yapıldı. Bulgular: Planar görüntülerde 188 adet, SPECT/BT görüntülerinde 196 adet lezyon saptandı. Saptanan lezyonların sayıları arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu bulundu (P<0,05). Lezyon bazlı analizde, SPECT/BT planar görüntülemede izlenen 188 lezyonun 117 adedinde tanısal katkı sağlamıştır. Sonuç: Tiroid kanseri hastalarında, postterapötik tüm vücut taraması planar görüntülerde saptanan lezyon sayıları ile SPECT/BT ile saptanan lezyon sayılarının arasında istatistiksel olarak anlamlı fark vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this retrospective study was to determine added value of SPECT/CT imaging to whole body scan planar imaging in patients with thyroid cancer after radioiodine 131 ablation therapy. Material and Method: Indications for treatment of radioactive ablation therapy were postsurgical ablation, recurrent or metastatic disease with high thyroglobulin level of 50 patients with thyroid cancer were evaluated. Following 6 or 7 days after the between 50 and 300 mCi of radioiodine 131 administered orally in patients examinated with whole body scintigraphy planar imaging, suspicion of metastasis evaluated by SPECT / CT imaging. Imaging techniques were evaluated by nuclear medicine specialist with over 10 years experience in thyroid cancer management. The number of lesions assessed with planar images and the number of lesions SPECT / CT were recorded. The difference between the level of significance was tested using Wilcoxon Signed Rank Test, SPSS 12 software package. Special cases with lesion based analysis was performed by examining the reviews. Results: On planar images were detected 188 foci, on SPECT/CT images detected 196 foci. Difference between the number of detected lesions was found to be a statistically significant (p<0,05). SPECT/CT added diagnostic value 117 of 188 foci over planar imaging. Conclusion: In patients with thyroid carcinoma, there was a statistically significant difference between the number of lesions detected on whole body scan planar imaging and the number of lesions detecting SPECT/CT.