Yeni bir yaklaşımla 8-10 yaş arası öğrencilere şarkı öğretiminde grafik ve çubuk notasyonun sentezlenerek kullanılması
Synthesizing and using graph and bar notation in teaching songs to students aged between 8-10 with a new approach
  1. Tez No: 999030
  2. Yazar: HİLAL ERKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU ÖZEVİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Şarkı söylemek çocukların yaptığı en doğal eylemlerden biridir. Bununla bağlantılı olarak şarkı öğretimi müzik eğitiminin çok önemli bir parçasıdır. Şarkı söyleme ve şarkı öğretimi okul müzik eğitiminin temel taşlarından biridir. Şarkı öğretim yöntem ve teknikleri incelendiğinde en yaygın olarak işitsel bir teknik olan kulaktan öğretim yoluyla şarkı öğretimi öne çıkmaktadır. Diğer bir şarkı öğretim yöntemi olan notasyona dayalı öğretimde ise görsel (nota) kullanarak öğretim söz konusudur. Geleneksel nota ile öğretim yönteminde beş çizgili bir dizek üzerinde notaların yerlerinin gösterilmesi söz konusudur. Bu noktada küçük yaştaki öğrencilere dizek ve nota kullanımının soyut kalması, dolayısıyla kalıcı öğrenmeler gerçekleşememesi ihtimali bulunmaktadır. Bu görüşten yola çıkarak bu çalışma grafik ve çubuk notasyonun sentezlenerek kullanıldığı ve etkinliklerle desteklendiği yeni bir şarkı öğretimi yaklaşımının etkililiğini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bu doğrultuda yeni yaklaşımla şarkı öğretimi yapılan deney grubu ve geleneksel notasyon ile şarkı öğretimi yapılan kontrol grubu arasındaki başarı puanı, öğrenmede kalıcılık ve öğrencinin derse yönelik görüşleri incelenmiştir. Araştırma modeli deneysel modeller arasından, son test kontrol gruplu model olarak belirlenmiştir. Araştırmanın uygulamasında 10 kontrol grubu ve 10 deney grubunda yer alacak şekilde 20 gönüllü katılımcı ile çalışılmıştır, gruplar yansız atama yöntemi ile oluşturulmuştur. Seçilen dört şarkının öğretiminde kontrol grubuna geleneksel notasyon ile uygulama yapılırken, deney grubuna grafik ve çubuk notasyonun sentezlenmesi ile oluşturulan notasyon ile uygulama yapılmıştır. Yapılan uygulama sonucunda araştırmanın alt problemlerine ilişkin sorulara cevaplar aranmıştır. Nitel ve nicel veri toplama araçlarından son test ve kalıcılık testi olarak kontrol listesi ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulguların geçerlik ve güvenirliğini ortaya koymak amacıyla, iki uzman tarafından uygulanan kontrol listelerinden alanın sonuçlar puanlayıcılar arası tutarlılık testine tabii tutulmuştur. İki grup arasındaki performans puanlarının farklılığını ölçmek amacıyla Mann-Whitney-U testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda uygulaması yapılan dört şarkının ikisinde istatistiki olarak anlamlı farklılık bulunmuştur. Anlamlı farklılık deney grubu lehinedir. Yeni yaklaşım ile geliştirilen notasyonun şarkı öğretiminde kullanılmasının, öğrencinin şarkılar üzerindeki başarısı ve şarkılardaki kalıcılık düzeylerine ilişkin başarısı üzerinde, yapılan istatistiki işlemler sonucunda anlamlı farklılık yarattığı görülmüştür. Yapılan öğretim ile ilgili olarak öğrencilerin yeni yaklaşım ile geliştirilen notasyonun, şarkıyı öğrenmelerine kolaylık sağladığı, kullanılan notasyonun şarkı öğrenimlerini desteklediğini, bu notasyon ile şarkı öğretiminin okul yaşantılarında da yerini almasını istedikleri yönünde görüşlere ulaşılmıştır. Bu çıkarımlar doğrultusunda araştırma sonucunda Yeni Bir Yaklaşımla 8-10 Yaş Arası Öğrencilere Şarkı Öğretiminde Grafik Ve Çubuk Notasyonun Sentezlenerek Kullanılması durumunun, müzik eğitiminin gerekli görülen alanlarında öğrencinin geleneksel notasyonu okumasına katkı sağlamak için kullanılabileceği, geleneksel notasyonu okumada zorluk çeken öğrencilerin müzik eğitimlerinde, yeni yaklaşımla geliştirilen notasyona yer verilebileceği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Singing is one of the most natural actions performed by children. In connection with this, song teaching is a very important part of music education. Singing and song teaching are the cornerstone of school music education. When song teaching methods and techniques are examined, song teaching through teaching by ear, which is an auditory technique, stands out as the most common method. In another song teaching method, notation-based teaching, instruction is carried out by using visual elements (notes). In the traditional notation-based teaching method, the positions of the notes are shown on a five-line staff. At this point, there is a possibility that the use of the staff and notes may remain abstract for young students, and therefore permanent learning may not occur. Based on this view, this study was conducted with the aim of investigating the effectiveness of a new song teaching approach in which graphic and bar notation are used in synthesis and supported by activities. In this direction, the achievement scores, learning retention, and students' views towards the lesson were examined between the experimental group in which song teaching was carried out with the new approach and the control group in which song teaching was carried out with traditional notation. Among the experimental models, the research was determined as a post-test control group model. In the implementation of the research, the study was conducted with 20 volunteer participants, consisting of 10 participants in the control group and 10 participants in the experimental group, and the groups were formed by random assignment. In the teaching of the four selected songs, the control group was instructed using traditional notation, while the experimental group was instructed using a notation created through the synthesis of graphic and bar notation. As a result of the implementation, answers were sought for the questions related to the sub-problems of the research. Among the qualitative and quantitative data collection tools, a checklist was used as the post-test and retention test, and a semi-structured interview form was used. In order to reveal the validity and reliability of the findings obtained from the research, the results obtained from the checklists applied by two experts were subjected to an inter-rater reliability test. The Mann–Whitney U test was used to measure the difference in performance scores between the two groups. As a result of the research, a statistically significant difference was found in two of the four songs that were taught. The significant difference was in favor of the experimental group. It was observed that the use of the notation developed with the new approach in song teaching created a statistically significant difference, as a result of the statistical analyses conducted, on students' achievement in the songs and their levels of retention related to the songs. Regarding the instruction carried out, students' views indicated that the notation developed with the new approach facilitated their learning of the songs, supported their song learning processes, and that they wanted song teaching with this notation to take place in their school experiences. In line with these implications, it is recommended, based on the results of the research, that the synthesis of graphic and bar notation in song teaching for students aged 8–10 through a new approach can be used to contribute to students' ability to read traditional notation in the areas of music education where it is considered necessary, and that the notation developed with the new approach can be included in the music education of students who experience difficulty in reading traditional notation.