Cumhuriyet Dönemi Türkçesinde eksiltili kullanımlar
Ellipasis in Turkish of republic periot
  1. Tez No: 99907
  2. Yazar: ADEM YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA ZÜLFİKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Bu çalışmada eksiltili kullanımlar incelenmiştir. Tezin adı“Cumhuriyet Dönemi Türkçesinde Eksiltili Kullanımlar”dır. Bu çalışmada bir giriş, bir inceleme ve bir de sonuç bölümü bulunmaktadır. Giriş bölümünde, eksiltili anlatımla ilgili bugüne kadar yapılan çalışmalar hakkında bilgi verildi. Ayrıca konuyla ilgili terimler ve tanımlar da bu bölümde ele alındı. İnceleme bölümünde, taranan eserlerden çıkardığımız örnekler özelliklerine göre sınıflandırıldı. Ek ya da kelimenin yazılmamasından kaynaklanan eksiltili anlatımlar incelendi. Ayrıca Türkçedeki eksiltili anlatımlar öge bakımından da ele alındı. Sonuç bölümünde, inceleme sonucunda ortaya çıkan özellikler yer aldı. 148
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The name of the thesis is“Ellipsis in Turkish of Republic Periot”. The thesis was divided into an introduction an examination and a conclusion. In the introduction the knowledge about the studies on ellipsis up to now was given. And the terms and definition of the subject is studied. İn the examination the examples of the examined books were classified according to their properties. The ellipsis which is derived from non-written of suffixes and words were examined. İn addition ellipsis was studied according to syntacs. In the conclusion the results of the examination were taken place. 149