Cümle bilgisi açısından ne... ne, hem...hem, ya...ya, ister...ister bağlama edatları
The Connectors of ne... ne, hem....hem, ya...ya, ister...ister bağlama edatları
  1. Tez No: 99908
  2. Yazar: CİDEN SENA MENABİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA ZÜLFİKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Tezin adı Cümle Bilgisi Açısından Ne...Ne, Hem...Hem, Ya...Ya, İster...İster Bağlama Edatları 'dır. Bu tez bir giriş ve dört ana bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde söz konusu yapılar gramercilerin nasıl ele aldıkları yönüyle incelenmiştir ve bütün bu yapıların bağlama edatı olduğu önerilmiştir. Birinci bölümde ne.. ne, ne... ne de'mn Farsça, Fransızca, İngilizce, Almanca, Rusça, Romence'deki genel özellikleri incelenmiştir. İkinci bölümde ise, ne...ne, ne...ne de'mn olumsuz şekilleri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ne...ne, hem...hem, ya...ya, isfer...«ter bağlama edatları ayrıntılı cümle bilgisi açısından incelenmiştir. Söz konusu bağlama edatlarının hangi öğeleri bağladığı üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde bağlama edatı ister... ister ele alınmış ve bu bağlama edatının Türkçedeki kullanım özellikleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Sonuç bölümünde de incelenen bağlama edatlarının görev ve kullanım açısından tespit edilen özellikler özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Title of the thesis is the connectors oîne...ne, hem...hem, ya..ya, ister...ister in Turkish syntax. The thesis consists of an introduction and four sections. In the introduction, the subjects in questions were investigated how grammerians handled the terms of the topics. As a result, we proposed that all the forms are accepted as connectors. In the first section, we examined the characteristic of usages of ne...ne, ne...ne de in Persian, French, English, German, Russian and Romanian. The second section, dealt with the negative form of connector ne...ne, ne...ne de in Turkish. In the third section connectors ne...ne, ne...ne de, hem...hem, hem...hem de, ya,..ya, ya...ya da, ya...yahut, veyahut were considered in details from the syntactic point of view. We focused on which arguments are connected by the connectors in question. In the four chapter, the connectors ister...ister was explored. Its properties in Turkish were considered. At the end, fteeonelusions summarized alt the findmgsr