Intersectional representation in Netflix reboots and spinoffs: A case study of one day at a time and wednesday
Netflix baştan uyarlama (reboot) ve türetilmiş yapım (spinoff) dizilerinde kesişimsel temsil: One day at a time ve Wednesday örneği
- Tez No: 999096
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL KESİRLİ UNUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüz televizyon dizilerinde kesişimsel temsil, medya çalışmaları alanında önemli bir tartışma konusu haline gelmiştir. Bu tez, Netflix'in baştan uyarlama (reboot) ve türetilmiş yapım (spinoff) dizilerinin toplumsal cinsiyet, cinsel kimlik, ruh sağlığı, ırk ve etnisite temsilindeki rolünü analiz etmektedir. Tez, bireylerin birden fazla toplumsal kimliğin kesişimi yoluyla şekillendiğini savunan kesişimsellik teorisini teorik dayanak olarak almaktadır. Bu teori aynı zamanda bu kesişimlerin hem bireylerin deneyimlerini hem de televizyon dizilerindeki temsillerini nasıl etkilediğini de analiz etmektedir. Bu tez, Netflix'in baştan uyarlama (reboot) ve türetilmiş yapım (spinoff) dizilerinin karmaşık ve çok yönlü temsiller sunup sunmadığını ya da çeşitliliği bir pazarlama stratejisi olarak kullanarak stereotipleştirici ve tokenist temsillere başvurup başvurmadığını anlamayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, metinsel analiz yöntemi kullanılarak One Day at a Time (2017 – 2022) ve Wednesday (2022 – devam) vaka çalışmaları olarak incelenmiştir. Yöntem kapsamında, seçilen dizi bölümleri; anlatı, karakterler, diyaloglar ve sembolik unsurlar da dahil olmak üzere bir bütün olarak ele alınıp tartışılmıştır. Bu bağlamda, toplumsal kimliklerin kurgusal karakterler ve onların karmaşık ve çok yönlü deneyimleri aracılığıyla nasıl temsil edildiğini analiz ederek, bu tez, Netflix'in baştan uyarlama (reboot) ve türetilmiş yapım (spinoff) dizilerindeki kesişimsel temsilleri ilk yapımlar ve önceki uyarlamalarla karşılaştırmalı olarak ele almakta ve bu temsillerin marjinalleştirilmiş ve azınlık bireylere yönelik toplumsal algı ve tutumları nasıl yansıttığını tartışmaya açarak alana katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Intersectional representation in contemporary television series has become a crucial subject of discussion within media studies. This thesis analyzes the role of Netflix reboots and spinoffs in representing gender, sexual orientation, mental health, race, and ethnicity. The thesis takes intersectional theory as its theoretical underpinning, which argues that subjectivity is shaped through the intersection of multiple social identities. This theory also analyzes how these intersections affect both the lived experiences of the subjects and their representation on television. The thesis aims to understand whether Netflix reboots and spinoffs provide complex and multidimensional representations or fall into stereotypical and tokenistic representations for marketing purposes, aligning with Netflix's diversity-oriented branding strategies. Thus, the textual analysis method is used to examine One Day at a Time (2017 – 2022) and Wednesday (2022 – present) as chosen case studies. Within the scope of the method, selected episodes are discussed as a whole, including narrative, characters, dialogue, and symbolic elements. In this context, by analyzing how identities are represented through fictional characters and their complex and multidimensional experiences, this thesis contributes to debates on intersectional representation in Netflix reboots and spinoffs in comparison with original series and previous adaptations and on how these representations reflect social perceptions and attitudes toward marginalized and minority individuals.