Hemşirelerin bireysel inovasyon yetkinlikleri ile bakım odaklı hasta hemşire etkileşimi ilişkisi
The relationship between nurses' individual innovation competencies and care-focused patient-nurse interaction.
- Tez No: 999213
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Nursing, Healthcare Management, Health Care Management
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, hemşirelerin bireysel inovasyon yetkinlikleri ile bakım odaklı hasta hemşire etkileşimi ilişkisi ele alınmıştır. Günümüzde sağlık hizmetlerinin sürekli değişen ve gelişen yapısı, yenilikçi düşünceye sahip sağlık profesyonellerine olan ihtiyacı artırmaktadır. Bu bağlamda hemşirelerin bireysel düzeyde sahip oldukları yenilikçilik özelliklerinin, sağlık sistemindeki yönetsel uygulamalarla hasta bakım kalitesine ne ölçüde yansıdığı araştırılmıştır. Araştırma, nicel yöntemle yapılandırılmış olup, İstanbul il sınırları içerisinde yer alan çeşitli kamu ve özel hastanelerde görev yapan hemşireler ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak anket tekniği kullanılmış, elde edilen veriler istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda, bireysel inovasyon yetkinliği yüksek olan hemşirelerin, hem yönetimsel süreçlerde daha etkin oldukları hem de bakım hizmetlerinde kaliteyi artırdıkları saptanmıştır. Bu bulgu, sağlık kuruluşlarında kaliteli hizmet sunumunun sürdürülebilirliği açısından hemşirelerin yenilikçilik kapasitelerinin desteklenmesinin gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis, the relationship between nurses' individual innovation competencies and care-oriented nurse–patient interaction is examined. The continuously changing and evolving structure of contemporary healthcare services has increased the need for healthcare professionals who possess innovative thinking skills. Within this context, the study investigates the extent to which nurses' individual-level innovation characteristics are reflected in managerial practices within the healthcare system and in the quality of patient care. The research was designed using a quantitative methodology and conducted with nurses working in various public and private hospitals located within the boundaries of İstanbul. Data were collected using a questionnaire method, and the obtained data were analyzed through appropriate statistical techniques. The results of the study revealed that nurses with higher levels of individual innovation competency were more effective in managerial processes and demonstrated higher quality in care delivery. This finding highlights the necessity of supporting and enhancing nurses' innovation capacities in order to ensure the sustainability of high-quality service provision in healthcare institutions.