Arcus longitudinalis medialis pedis ile tarsal kemik anatomisi ve morfometrisi ilişkisinin radyolojik olarak değerlendirilmesi
Radiological evaluation of the relationship between the medial longitudinal arch of the foot and the anatomy and morphometry of the tarsal bones
- Tez No: 999317
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURAN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, os naviculare (ON)'nin morfometrik özellikleri ile arcus longitudinalis medialis (ALM) yüksekliği arasındaki ilişkiyi radyolojik olarak değerlendirmektir. Ayrıca, ON boyutundaki morfometrik değişimlerin ALM'nin yüksekliği ve farklı radyolojik ölçüm yöntemleri üzerindeki etkilerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. 2015–2025 yılları arasında ayak ve ayak bileği ağrısı şikâyetiyle başvuran 1000 bireye ait radyografik veriler hastane PACS sisteminden taranmıştır. Dahil edilme ve dışlama kriterleri doğrultusunda, 18–90 yaş aralığında, herhangi bir ayak patolojisi veya operasyon öyküsü bulunmayan 240 (128 erkek, 112 kadın) birey çalışmaya dahil edilmiştir. Lateral ayak radyografilerinde calcaneal eğim açısı (CEA), talocalcaneal açı (TCA), Hibbs açısı, Meary açısı ve naviküler indeks (NV indeks) parametreleri ile ALM değerlendirilerek pes planus (PP) ve diğer ayak patolojileri için sınıflandırma gerçekleştirilmiştir. Ayrıca ON'nin tüm genişliği (ONg), ON'nin yüksekliği (ONy), uzunluğu (ONu) ve mediale taşan bölümlerinin genişliği (ONmg), uzunluğu (ONmu) ölçülmüştür. Veriler IBM SPSS 22 programında analiz edilmiştir ve p<0,05 anlamlı kabul edilmiştir. Erkeklerde ortalama ayak uzunluğu (AU) kadınlara göre anlamlı düzeyde daha yüksek saptanırken, sağ ve sol ayaklar arasında AU açısından fark görülmedi (p=0,961). Cinsiyete göre yapılan karşılaştırmalarda CEA, TCA, Hibbs, Meary, ONy, NV indeks, ONu ve ONmu ölçümleri benzer iken; ONg ve ONmg değerleri kadınlarda daha yüksekti (p=0,018 ve p=0,012). Taraflara göre tüm morfometrik parametrelerde anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Korelasyon analizlerinde yaş ile ONu, ONmg ve ONmu arasında pozitif, AU ile ONg ve ONmg arasında negatif yönlü ilişkiler bulundu. ONy ile NVindeks arasında oldukça güçlü pozitif korelasyon saptandı (r=0,921). Hibbs, CEA ve NV indeks arasındaki korelasyonlar zayıf-orta düzeyde uyuma işaret ederken, TCA diğer yöntemlerle anlamlı ilişki göstermedi. ROC analizlerinde ON'nin lineer ölçümlerinin PP'yi ayırt etme gücü genel olarak düşük bulundu (AUC çoğunlukla 0,50–0,56; en yüksek ~0,64). ONu yüksek özgüllük, çok düşük duyarlılık; ONmu yüksek duyarlılık, düşük özgüllük; ONmg ise genellikle yüksek özgüllük ve düşük-orta duyarlılık ile karakterizeydi. Genel olarak, ON'nin morfometrisinin tek başına PP sınıflandırmasında sınırlı tanısal değer sunduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis was to radiologically evaluate the relationship between the morphometric characteristics of the navicular bone (NB) and the height of the medial longitudinal arch (MLA). In addition, it was intended to determine the effects of morphometric variations in NB dimensions on MLA height and on different radiological measurement methods. Radiographic data of 1000 individuals who presented with foot and ankle pain between 2015 and 2025 were screened from the hospital PACS system. According to the inclusion and exclusion criteria, 240 individuals (128 males, 112 females) aged 18–90 years without any foot pathology or history of surgery were included in the study. On lateral foot radiographs, calcaneal inclination angle (CIA), talocalcaneal angle (TCA), Hibbs angle, Meary angle, and navicular index (NV index) were measured to evaluate MLA and to classify pes planus (PP) and other foot pathologies. In addition, the total width of the NB (NBw), NB height (NBh), NB length (NBl), and the medial protruding portions including medial width (NBmw) and medial length (NBml) were measured. Statistical analyses were performed using IBM SPSS 22, and p<0.05 was considered statistically significant. The mean foot length (FL) was significantly higher in males compared to females, while no difference was observed between right and left feet (p=0.961). In sex-based comparisons, CIA, TCA, Hibbs, Meary, NBh, NVindex, NBl, and NBml measurements were similar between males and females; however, NBw and NBmw values were significantly higher in females (p=0.018 and p=0.012, respectively). No significant differences were found in any morphometric parameter between sides (p>0.05). Correlation analysis revealed positive associations between age and NBl, NBmw, and NBml, whereas FL showed negative correlations with ONg and ONmg. A very strong positive correlation was observed between NBh and NVindex (r=0.921). The correlations among Hibbs, CIA, and NVindex indicated weak-to-moderate agreement, whereas TCA showed no significant relationship with the other criteria. ROC analyses demonstrated that the linear measurements of the NB had generally low discriminative power for identifying PP (AUC mostly 0.50–0.56; highest approximately 0.64). NBl exhibited high specificity but very low sensitivity; NBml showed high sensitivity but low specificity; and NBmw was characterized by generally high specificity and low-to-moderate sensitivity. Overall, ON morphometry alone showed limited diagnostic value in the classification of PP.