Teknoloji destekli yabancı dil öğrenimi: Karekodların yabancı dil dersi akışı ve öğrenci derse katılımı üzerine etkisi
Technology-supported foreign language learning: The effect of quick response codes on the flow of foreign language classes and student participation
  1. Tez No: 999371
  2. Yazar: MERVE ÇILDIR YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN SEYMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Eğitimde teknolojik araçların kullanımının giderek artması, öğrenme süreçlerinde yenilikçi yöntemlerin benimsenmesini kaçınılmaz hâle getirmiştir. Bu dönüşüm, eğitimde dijitalleşmeyi yalnızca bir seçenek olmaktan çıkararak öğrenme verimliliğini artıran temel bir unsur hâline getirmiştir. Son yıllarda özellikle karekodlar, günlük yaşamın birçok alanında olduğu gibi eğitimde de yaygın biçimde kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışma, karekodların yabancı dilde okuma metinlerindeki bilinmeyen kelimelere entegre edilmesini ve öğrencilerin okuma sürecindeki deneyimlerini kapsamlı şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada öğrenciler, yabancı dilde okuma metinlerinde karşılaştıkları bilinmeyen kelimeleri karekodlar aracılığıyla hızlı ve pratik biçimde öğrenebilmiştir. Ayrıca öğrencilerin derse katılımları ve yabancı dilde öğrenme sürecindeki akış deneyimleri analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, karekodların ders materyallerine entegre edilmesinin yabancı dilde öğrenmeyi daha erişilebilir ve daha keyifli hâle getirdiğini göstermektedir. Bununla birlikte, öğrencilerin derse katılım ve akış deneyimleri açısından geleneksel öğrenmeye benzer düzeyde performans sergiledikleri gözlemlenmiştir. Nitel bulgular, öğrencilerin karekodların pratik ve eğlenceli bulduğunu ortaya koyarken mobil cihaz kullanımının zaman zaman dikkat dağınıklığına yol açtığını ve akran ile öğretmen etkileşimini sınırlayabildiğini de göstermiştir. Genel olarak karekodların, yabancı dilde öğrenme sürecinde erişilebilirliği ve öğrenme deneyiminin keyif düzeyini artırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma, karekodların farklı öğretim yöntemleriyle birlikte kullanıldığında yenilikçi bir araç olarak işlev görebileceğini vurgulamakta ayrıca sınırlılıkları ve gelecekte yapılacak araştırmalar için önerileri ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The increasing use of technological tools in education has made the adoption of innovative learning methods inevitable. This transformation has moved digitalization in education beyond being merely an option and positioned it as a fundamental factor in enhancing learning efficiency. In recent years, QR codes, in particular, have become widely used in education, as in many areas of daily life. This study aims to comprehensively examine the integration of QR codes into unknown vocabulary items in foreign language reading texts and to explore students' experiences during the reading process. In the study, students learned unfamiliar words encountered in foreign-language reading texts quickly and practically through QR codes. Additionally, students' classroom participation and their flow experiences in the foreign language learning process were analyzed. The findings indicate that integrating QR codes into instructional materials makes foreign language learning more accessible and enjoyable. However, in terms of classroom participation and flow experience, students demonstrated performance levels like those observed in traditional learning environments. Qualitative findings revealed that students found QR codes practical and enjoyable; nevertheless, the use of mobile devices occasionally led to distractions and could limit peer and teacher interaction. Overall, it was concluded that QR codes increase accessibility and enhance the enjoyment of the learning experience in foreign language learning. The study emphasizes that QR codes can serve as an innovative tool when combined with various instructional methods, outlines their limitations, and provides suggestions for future research.