Aile danışmanlarının mesleki tükenmişlik düzeyleri ile eş seçim stratejileri arasındaki ilişki
The relationship between burnout levels of family counselors and partner selection methods
- Tez No: 999380
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT AKCANBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, aile danışmanlarının mesleki tükenmişlik düzeyleri ile eş seçim stratejileri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeline göre tasarlanmıştır. Çalışmanın evrenini Türkiye'de aktif olarak çalışan aile danışmanları oluştururken, örneklemini çevrim içi veri toplama yöntemiyle ulaşılan ve gönüllü olarak araştırmaya katılan 202 aile danışmanı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve Eş Seçim Stratejileri Envanteri kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde betimsel istatistikler, Pearson korelasyon analizi, bağımsız örneklemler t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre, aile danışmanlarının mesleki tükenmişlik düzeyleri ile eş seçim stratejileri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Bununla birlikte, tükenmişliğin alt boyutları arasında anlamlı ilişkiler olduğu belirlenmiştir. Demografik değişkenler incelendiğinde, cinsiyet ve çalışma süresi değişkenlerine göre bazı alt boyutlarda anlamlı farklılıklar saptanırken; yaş, medeni durum, eğitim düzeyi ve unvan değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Elde edilen bulgular, aile danışmanlarının mesleki rollerini özel yaşamlarına ilişkin karar süreçlerinden büyük ölçüde ayırabildiklerini göstermektedir. Bu sonuçlar, aile danışmanlarının mesleki farkındalık düzeylerinin ve profesyonel sınır koyma becerilerinin eş seçimi gibi bireysel yaşam kararlarında koruyucu bir rol oynayabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between professional burnout levels and mate selection strategies of family counselors. The research was designed using a quantitative research method within the framework of the relational survey model. The population of the study consists of family counselors actively working in Türkiye, while the sample comprises 202 family counselors who were reached through online data collection methods and voluntarily participated in the study. The Personal Information Form, Maslach Burnout Inventory, and Mate Selection Strategies Inventory were used as data collection tools. Descriptive statistics, Pearson correlation analysis, independent samples t-test, and one-way analysis of variance (ANOVA) were employed to analyze the collected data. According to the findings of the study, no statistically significant relationship was found between the professional burnout levels of family counselors and their mate selection strategies. However, significant relationships were identified among the sub-dimensions of burnout. When demographic variables were examined, significant differences were observed in certain sub-dimensions according to gender and length of professional experience, whereas no significant differences were found based on age, marital status, educational level, or professional title. The findings indicate that family counselors are largely able to separate their professional roles from personal life decisions such as mate selection. These results suggest that professional awareness and the ability to establish healthy boundaries may play a protective role in family counselors' intimate relationship decisions.