The political economy of disaster capitalism: A case study of the 6th of February 2023 Kahramanmaraş earthquakes
Afet kapitalizmi'nin politik ekonomisi: 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depremi örneği
- Tez No: 999388
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN EMRAH KARAOĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, Siyasal Bilimler, International Relations, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye, sismik olarak aktif olan Anadolu Plakası üzerinde yer aldığı için, tarih boyunca birçok depremle karşılaşmıştır. 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler, 10 komşu ili şiddetli bir şekilde sarsarak büyük can ve mal kayıplarına neden olmuştur. Tezde politik ekonomi yaklaşımı benimsenerek, Kahramanmaraş Depremleri, Klein (2007) tarafından kavramsallaştırılan 'felaket kapitalizmi' kavramı ile tartışılacaktır. Klein (2007/2015), hükümetlerin doğal ya da insan kaynaklı felaketlerin ardından ortaya çıkan kriz/şok anlardan faydalanıp, çoğu zaman demokratik süreçleri devre dışı bırakarak halkın normal koşullarda kabul etmeyeceği neoliberal politikaların hızlıca yürürlüğe koyulduğunu ve felaketlerin“heyecan verici pazar fırsatları”olarak görüldüğünü savunmaktadır. Literatür çoğunlukla afet sonrası kapitalizm süreçlerine odaklanmıştır ve ex-ante süreçleri içeren çalışmalar daha sınırlıdır. Bu çalışma literatürdeki bu boşluğu ele almakta ve Kahramanmaraş Depremlerini 'felaket kapitalizmi' kavramı ile değerlendirirken ex-ante ve ex-post faktörleri içeren bir vaka çalışması sunmaktadır. Kahramanmaraş Depremlerinin ekonomi-politiğinin değerlendirilmesi, depremlerde 'zarar görebilirlik' yaratan temel nedenlerin, dinamik baskıların ve güvensiz koşulların Basınç ve Serbest Bırakma (PAR) modeli kullanılarak açıklanmasını ve 'felaket kapitalizmi' kavramı ile ex-ante (afet öncesi) ve ex-post (afet sonrası) faktörlere odaklanılmasını içerecektir. Tezin vardığı sonuç, inşaat odaklı kalkınma ve kontrolsüz neoliberal kentleşmenin depremden zarar görebilirlik oranını artıran ex-ante 'felaket kapitalizmine' işaret ettiği ve deprem sonrasında afetin inşaat şirketleri, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş ve emlak piyasası gibi çeşitli aktörler tarafından bir 'piyasa fırsatına' dönüştürüldüğüdür.
Özet (Çeviri)
Since Türkiye is located on the seismically active Anatolian Plate, it has faced many earthquakes throughout history. On February 6, 2023, earthquakes with magnitudes of 7.7 and 7.6 occurred in the Pazarcık and Elbistan districts of Kahramanmaraş, intensely shaking 10 neighboring provinces and causing severe loss of life and property. Adopting a political economy approach in the thesis, the Kahramanmaraş Earthquakes will be discussed in terms of 'disaster capitalism' conceptualized by Klein (2007). Klein (2007/2015) argues that governments exploit the crisis/shock moments following natural or human-made disasters, often bypassing democratic processes to swiftly implement neoliberal policies that the public would not accept under normal conditions, and that disasters are perceived as“exciting market opportunities.”The literature so far has chiefly focused on post-disaster processes. Studies including ex-ante processes are more limited. This study addresses this gap in the literature. It presents a case study that includes ex-ante and ex-post factors in evaluating the Kahramanmaraş Earthquakes with the concept of 'disaster capitalism'. The evaluation of the political economy of the Kahramanmaraş Earthquakes will include an explanation of the root causes, dynamic pressures, and unsafe conditions that create 'vulnerability' in earthquakes using the Pressure and Release (PAR) model and a focus on ex-ante (pre-disaster) and ex-post (post-disaster) factors with the concept of 'disaster capitalism'. This thesis concludes that construction-oriented development and unchecked neoliberal urbanization point to ex-ante 'disaster capitalism' that increases the rate of earthquake vulnerability, and in the aftermath of the earthquake, the disaster is transformed into a 'market opportunity' by various actors such as construction companies, a non-profit organization, and the real estate market.