Sürdürülebilir kamu yapıları için yenilenebilir enerji sistemlerinin değerlendirilmesi: Konyaaltı örneği
Evaluation of renewable energy systems for sustainablepublic buildings: The case of Konyaalti
  1. Tez No: 999394
  2. Yazar: SENA ZELİHA TAŞKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ÇOŞGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Enerji, Mechanical Engineering, Energy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, Antalya ili Konyaaltı ilçesinde yer alan Konyaaltı Belediyesi hizmet binasında yenilenebilir enerji sistemleri ve sürdürülebilir su yönetimi uygulamalarının teknik ve ekonomik fizibilitesini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında fotovoltaik sistemler, rüzgar enerjisi potansiyeli ve yağmur suyu hasadı sistemleri incelenmiştir. Bulgular, 1.512,8 m² toplam çatı alanının 700 m²'sinin (%46,3) fotovoltaik panel kurulumuna uygun olduğunu göstermiştir. N-tipi TOPCon monokristal panel teknolojisi ile 122,13 kWp kurulu güç kapasitesinde tasarlanan sistem, yıllık 163.596 kWh enerji üretimi ve %68,97 sistem kullanım oranı ile binanın 931.657,86 kWh'lik yıllık elektrik tüketiminin %17,6'sını karşılayabilecektir. Ekonomik değerlendirmede, 2.464.092,51 TL toplam yatırım maliyeti ile yıllık 853.150 TL net tasarruf sağlanacağı ve sistemin kendini 2,9 yılda amorti edeceği hesaplanmıştır. Rüzgar enerjisi değerlendirmesinde, bölgedeki ortalama rüzgar hızının (3-4 m/s) ekonomik üretim için gerekli minimum değerlerin (6-7 m/s) altında kalması nedeniyle uygulamanın uygun olmadığı belirlenmiştir. Yağmur suyu hasadı analizinde ise yıllık 1.039,8 mm yağış potansiyeli ile 991,0 m³ net yağmur suyu toplanabileceği hesaplanmıştır. DIN 1989 yöntemine göre 60 m³ kapasiteli optimal depolama sistemiyle yıllık 923 m³ yağmur suyu değerlendirilerek, 6.577,8 m³'lük içme suyu gerektirmeyen talebin %16,4'ünün ve 8.033 m³'lük toplam su tüketiminin %15.1'inin karşılanabileceği tespit edilmiştir. Sistem için 451.765,72 TL yatırım maliyeti öngörülmüş olup, %25 yıllık su fiyat artışı senaryosunda geri ödeme süresinin 4 yıl olacağı hesaplanmıştır. Çalışma, Akdeniz iklim kuşağında yer alan Antalya için güneş enerjisinin optimal yenilenebilir enerji kaynağı olduğunu, yağmur suyu hasadının ise su kaynaklarının sürdürülebilir yönetimine önemli katkı sağlayacağını ortaya koymuştur. Bu çalışma, kamu binalarının sürdürülebilir dönüşümü için referans model niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis study aims to evaluate the technical and economic feasibility of renewable energy systems and sustainable water management applications in the Konyaaltı Municipality service building located in the Konyaaltı district of Antalya province. The study examined photovoltaic systems, wind energy potential, and rainwater harvesting systems. The findings indicated that 700 m² (46.3%) of the total roof area of 1,512.8 m² is suitable for photovoltaic panel installation. The system, designed with N-type TOPCon monocrystalline panel technology at an installed power capacity of 122.13 kWp, can meet 17.6% of the building's annual electricity consumption of 931,657.86 kWh with an annual energy production of 163,596 kWh and a system utilization rate of 68.97%. The economic assessment calculated that a total investment cost of 2,464,092.51 TRY would yield annual net savings of 853,150 TRY, with a system payback period of 2.9 years. The wind energy assessment determined that the application is not feasible as the average wind speed in the region (3-4 m/s) falls below the minimum values required for economical production (6-7 m/s). The rainwater harvesting analysis calculated that 991.0 m³ of net rainwater could be collected with an annual precipitation potential of 1,039.8 mm. According to the DIN 1989 method, an optimal storage system with a capacity of 60 m³ would utilize 923 m³ of rainwater annually, meeting 16.4% of the 6,577.8 m³ non-potable water demand and 15.1% of the total water consumption of 8,033 m³. An investment cost of 451,765.72 TRY was projected for the system, with a calculated payback period of 4 years under a 25% annual water price increase scenario. The study demonstrated that solar energy is the optimal renewable energy source for Antalya, located in the Mediterranean climate zone, and that rainwater harvesting would make a significant contribution to the sustainable management of water resources. This study serves as a reference model for the sustainable transformation of public buildings.