İş bulma kaygısının dijital girişimcilik niyetine etkisi: Z kuşağı üzerine bir araştırma
The impact of job finding anxiety on digital entrepreneurship intent: A study on generation Z
  1. Tez No: 999461
  2. Yazar: DURSAPAR CHARYYEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜMRAL GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Girişimcilik ve Yenilikçilik Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde dijitalleşmenin hız kazanması ve istihdam piyasasında yaşanan belirsizlikler, özellikle genç bireylerin kariyer planlamalarında yeni yönelimler geliştirmesine neden olmaktadır. Bu bağlamda Z kuşağı üniversite öğrencilerinin dijital girişimcilik niyetleri ile iş bulma kaygıları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kapsamında yürütülen araştırmada veriler anket tekniğiyle toplanmış; örneklemi Türkiye'deki farklı üniversitelerde öğrenim gören ve Z kuşağına mensup 222 üniversite öğrencisi oluşturmuştur. Elde edilen veriler betimleyici istatistikler, güvenirlik ve geçerlilik analizleri, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon ve basit doğrusal regresyon analizleri ile değerlendirilmiştir. Analiz sonuçları, dijital girişimcilik ile iş bulma kaygısı arasında pozitif yönlü ancak düşük düzeyde bir ilişkinin bulunduğunu göstermektedir. Ayrıca bazı demografik değişkenlere göre dijital girişimcilik ve iş bulma kaygısı düzeylerinde anlamlı farklılıklar tespit edilirken, bazı değişkenler açısından anlamlı bir farklılık olmadığı belirlenmiştir. Elde edilen bulguların, Z kuşağının istihdam sürecine ilişkin kaygılarının azaltılmasında dijital girişimcilik farkındalığının artırılmasına katkı sağlayacağı ve eğitim kurumları ile politika yapıcılar için yol gösterici nitelikte olduğu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's world, the rapid acceleration of digitalization and uncertainties in the labor market have led young individuals to develop new orientations in their career planning. In this context, this study aims to examine the relationship between digital entrepreneurship intentions and employment anxiety among Generation Z university students. The research was conducted using a quantitative survey design, and data were collected through a questionnaire. The sample consisted of 222 Generation Z university students studying at various universities in Türkiye. The data were analyzed using descriptive statistics, reliability and validity analyses, independent samples ttest, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation analysis, and simple linear regression analysis. The findings indicate a positive but low-level relationship between digital entrepreneurship and employment anxiety. In addition, while significant differences were identified in digital entrepreneurship and employment anxiety levels according to certain demographic variables, no significant differences were found with respect to some variables. The results suggest that increasing awareness of digital entrepreneurship may contribute to reducing employment-related concerns among Generation Z and provide valuable insights for educational institutions and policymakers.