Yeterince İyi Bir Anneyim Eğitim Programı'nın annelerin ebeveyn suçluluk düzeyine etkisi
Examining the effect of the“I Am a Good Enough Mother”Program on mothers' parental guilt levels
- Tez No: 999526
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL TÜFEKCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın amacı okul öncesi dönemde çocuğu olan annelerde ebeveynliğe ait suçluluk duygusunun azaltılması amacıyla geliştirilmiş Yeterince İyi Bir Anneyim Eğitim Programı'nın etkililiğinin incelenmesidir. Araştırma nicel ve nitel yöntemlerin bir arada olduğu Açıklayıcı Sıralı Karma desende tasarlanmıştır. Araştırmanın katılımcı grubunu 15 deney ve 16 kontrol olmak üzere toplam 31 anne oluşturmaktadır. Araştırmada nicel veri toplama aracı olarak Ebeveyn Suçluluk Ölçeği, Demografik Bilgi Formu, Program Değerlendirme Formu; nitel veri toplama aracı olarak Katılımcı Günlüğü ve Anne Görüşme Formu kullanılmıştır. Programın geliştirilme sürecinde ihtiyaç belirleme aşamasında literatür taramasına ve yüksek düzey suçluluğa sahip annelerle yapılan bireysel görüşmelere yer verilmiştir. Program taslağı oluştuktan sonra pilot uygulamaya tabi tutulmuştur. Program uygulama sonrası nicel verilerden elde edilen bulgulardan hareketle deney grubundaki annelerin suçluluk puanlarında kontrol grubundaki annelere göre anlamlı bir düşüş olduğu tespit edilmiş olup, program etkililiğinin çok yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. Nitel verilerden elde edilen bulgular da bu düşüşü desteklemektedir. Program sonrasında annelerin suçluluk düzeylerindeki düşüşün yanı sıra anneler, öz şefkat ve öz yeterlik duygularında artış olduğunu belirtmiş ve ayrıca çocuklarıyla ilişkilerinde olumlu bir değişim yaşadıklarına vurgu yapmışlardır. Sonuç olarak, Yeterince İyi Bir Anneyim Eğitim Programı'nın annelerde ebeveyn suçluluğunu azalttığı, olumlu duygularında bir artış sağladığı ve okul öncesi dönem çocuklarıyla ilişkilerinde iyileşmeye katkıda bulunduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examines the effectiveness of the“I Am a Good Enough Mother”Education Program, which was developed to reduce parenting-related guilt among mothers of preschool-aged children. The research was designed using an Explanatory Sequential Mixed Methods approach, integrating both quantitative and qualitative methods. The participant group consisted of a total of 31 mothers, including 15 in the experimental group and 16 in the control group. For quantitative data collection, the Parenting Guilt Scale, Demographic Information Form, and Program Evaluation Form were utilized. Qualitative data were collected through Participant Diaries and a Mother Interview Form. During the program development process, the needs assessment phase included a comprehensive literature review as well as individual interviews conducted with mothers experiencing high levels of guilt. After the program draft was developed, it was subjected to a pilot implementation. Based on the quantitative findings obtained after the intervention, a statistically significant decrease in guilt scores was observed among mothers in the experimental group compared to the control group. The effect size indicated that the program had a very high level of effectiveness. The qualitative findings further supported this reduction in guilt levels. In addition to the decrease in parenting guilt following the program, mothers reported increases in self-compassion and self-efficacy practices and emphasized positive changes in their relationships with their children. Overall, the findings suggest that the“I Am a Good Enough Mother”Education Program effectively reduces parenting guilt among mothers, enhances positive emotional experiences, and contributes to improvements in mother-child relationships during the preschool period.