Hofstede kültür boyutlarının benlik, değerler ve yaşam tarzına etkisi: Diyarbakır üzerine bir araştırma
Hofstede the effect of cultural dimensions on self, values and lifestyle: A study on Diyarbakır
  1. Tez No: 999631
  2. Yazar: NERGİZ DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmada Hofstede kültür boyutlarının benlik, değerler ve yaşam tarzına etkisi araştırılmış olup kavramlar arası ilişkilerin anlamlı bir şekilde farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Diyarbakır ili üzerinde yapılan bu çalışmada, çıkan anket sonuçlarına bakıldığında toplamda n=403 katılımcı yer almış ve veriler online anket yöntemi ile toplanmıştır. Çalışmada Hofstede kültür boyutları ölçeği, benlik ölçeği, değerler ve yaşam tarzı ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde faktör, güvenirlik, korelasyon ve regresyon analizleri kullanılmıştır. Analizler SPSS 23.00 paket programı ile yapılmıştır. Araştırmanın teorik çerçevesi, Hofstede'nin kültürel boyutları teorisine dayanmaktadır. Bu teori, kültürel farklılıkları altı ana boyutta incelemektedir: Güç mesafesi, belirsizlikten kaçınma, bireyselcilik/kolektivizm, erillik/dişillik, uzun/kısa vadeli yönelim ve hoşgörü/kısıtlama boyutu. Araştırma sonuçlarına göre, Hofstede kültür boyutlarının, benliği anlamlı ve pozitif yönde etkilediği görülmektedir. Hofstede kültür boyutlarının, değerler ve yaşam tarzını da anlamlı ve pozitif yönde etkilediği görülmektedir. Bununla birlikte Hofstede kültür boyutları ve benliğin de değerler ve yaşam tarzına anlamlı ve pozitif etkisi olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The study investigated the effects of Hofstede cultural dimensions on self, values and lifestyle, and examined whether the relationships between the concepts showed significant differences. In this study conducted in Diyarbakır province, when the survey results were examined, a total of n=403 participants were included and the data was collected with the online survey method. Hofstede cultural dimensions scale, self scale, values and lifestyle scale were used in the study. Factor, reliability, correlation and regression analyses were used in the analysis of the data. The analyses were conducted with SPSS 23.00 package program. The theoretical framework of the study is based on Hofstede's cultural dimensions theory. This theory examines cultural differences in six main dimensions: power distance, uncertainty avoidance, individualism/collectivism, masculinity/femininity, long/short term orientation and tolerance/restriction dimension. According to the research results, it is seen that Hofstede cultural dimensions affect self significantly and positively. It is also seen that Hofstede cultural dimensions affect values and lifestyle significantly and positively. Hofstede cultural dimensions and self also affect values and lifestyle significantly and positively.