E-sporcularda el bileği pozisyon duyusu ile reaksiyon zamanı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between wrist position sense and reaction time in e-sports athletes
  1. Tez No: 999666
  2. Yazar: ABDULLAH CİHAT UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KİTİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Occupational Therapy, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş ve Uğraşı Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Üniversite e-spor takımı oyuncuları ile rekreasyonel e-spor oyuncularının el bileği pozisyon duyusu ile görsel, işitsel ve hedef reaksiyonu zamanlarını değerlendirilerek gruplar arası farklılıkları ve parametrelerin birbirleriyle olan ilişkilerini incelemektir. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya Pamukkale, Akdeniz ve Antalya Bilim Üniversitesi'nden 32 Üniversite e-spor takımı oyuncusu ve 32 rekreasyonel e-spor oyuncusu olmak üzere 64 gönüllü dahil edildi. Katılımcıların yaş, ekstremite dominansı, haftalık ortalama oyun oynama süresi, oyun deneyimi süresi, oynanan oyun türü ve fare kullanan el tercihleri kaydedildi. El bileği pozisyon duyusunun değerlendirilmesinde 3 boyutlu hareket analiz sensörü mOOver® cihazı kullanıldı. Reaksiyon zamanı ölçümleri için“Görsel reaksiyon zamanı”,“İşitsel reaksiyon zamanı”ve“Hedef reaksiyonu zamanı”testlerinden yararlanıldı. Bulgular: Üniversite e-spor takımı oyuncularının fare kullanan ve klavye kullanan ellerindeki görsel reaksiyon süreleri ve hedef reaksiyonu süreleri, rekreasyonel gruba kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha kısa bulundu (p<0,05). İşitsel reaksiyon süresinin klavye kullanan elde Üniversite takımı e-sporcuları lehine istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha kısa olduğu tespit edildi (p<0,05). Üniversite e-sporcularının her iki elde de radial ve ulnar deviasyon hata paylarının anlamlı derecede düşük olduğu, fare kullanan elde ekstansiyon hareketinde anlamlı fark bulunduğu saptandı (p<0,05). Haftalık oyun oynama süresi ile reaksiyon hızları ve eklem pozisyon hissi arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki tespit edildi (p<0,05). Eklem poziyon hissi ile reaksiyon zamanı arasında anlamlı ilişki saptanmadı (p>0,05). Sonuç: Bu çalışma, rekabetçi seviyede e-spor oynamanın, rekreasyonel düzeye kıyasla daha gelişmiş el-göz koordinasyonu, reaksiyon hızı ve el bileği propriyosepsiyonu ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Bu doğrultuda, e-sporcuların performans değerlendirmeleri ve antrenman programlarına propriyoseptif duyunun entegre edilmesinin, oyuna özgü motor becerilerin geliştirilmesi ve performansın artırılması açısından katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the differences between groups and the relationships between parameters by evaluating the wrist position sense and visual, auditory, and target reaction times of university e-sports team players and recreational e- sports players. Materials and Methods: Sixty-four volunteers, including 32 university e-sports team players and 32 recreational e-sports players from Pamukkale, Akdeniz, and Antalya Bilim Universities, were included in the study. Participants' age, extremity dominance, average weekly gaming duration, gaming experience duration, game type played, and mouse- using hand preference were recorded. The mOOver® 3D motion analysis sensor device was used to evaluate wrist position sense.“Visual reaction time test,”“Auditory reaction time test,”and“Aim trainer test”were utilized for reaction time measurements. Results: The visual reaction times and target reaction times in the mouse-using and keyboard-using hands of university e-sports team players were found to be statistically significantly shorter compared to the recreational group (p<0.05). Auditory reaction time in the keyboard-using hand was determined to be statistically significantly shorter in favor of the university team e-sports players (p<0.05). It was determined that the radial and ulnar deviation error margins of university e-sports players were significantly lower in both hands, and a significant difference was found in the extension movement of the mouse-using hand (p<0.05). A statistically significant negative correlation was detected between weekly gaming duration and both reaction speeds and joint position sense (p<0.05). No significant relationship was found between joint position sense and reaction time (p>0.05). Conclusion: This study demonstrates that playing e-sports at a competitive level is associated with more developed hand-eye coordination, reaction speed, and wrist proprioception compared to the recreational level. Accordingly, it is thought that integrating proprioceptive sense into the performance evaluations and training programs of e-sports players will contribute to the development of game-specific motor skills and the enhancement of performance.